Muscari

houbové choroby Sklerociová choroba cibulí (Sclerotium tuliparum). Černá hniloba cibulí (Sclerotinia bulborum). Rez (Uromyces scillarum) vytváří na listech světel zelené skvrny s tmavohnědými prášivými ložisky zimních výtrusů (teleuspor). Specializované formy této rzi se vyskytují i na jiných hostitelských rostlinách z čeledi liliokvětých (např. Hyacinthus, Scilla).

Číst více


Ixia

Houbové choroby Fuzariové vadnutí (Fusarium oxysporum) se projevuje žloutnutím a odumíráním rostlin. Spodní část lodyhy a krček nemocné rostliny bývají pokryty růžovým až červenavým podhoubím a výtrusy patogena. Ochrana: Sázíme jen zdravý sadbový materiál. Při výskytu choroby je nutno zeminu dezinfikovat a cibule mořit rtuťnatým přípravkem.

Číst více


Galanthus

Houbové choroby Šedá plíseň (Botrytis galantina) je jedinou vážnou chorobou sněženek. Příznaky jsou nejzřetelnější zjara, když rostliny raší. Na některých místech záhonu se objevují místo zdravých zelených výhonů malé, šedé, kulovité nebo kuželovité útvary, upomínající na plodnice hub. Jsou to výhony znetvořené podhoubím a výtrusy šedé plísně. Někdy mohou z plísňového povlaku vyůst 1-2 listy nebo […]

Číst více


Fritillaria

Houbové choroby Sklerociová hniloba cibulí (Sclerotium tuliparum). Rez (uromyces erythronii, Uromyces lilii) vytváří na listech, zejména naspodu čepelí, bledě zelené skvrny, které nesou polokulovité, žluté, prášivé bradavičky (cecidie) a hnědá prášivá ložiska zimních výtrusů (teleutospor). Obě rzi napadají také Lilium, Muscari, Scilla a jiné cibulové květiny.

Číst více


Erythronuim

Houbové choroby Skvrnitost listů (Ciborinia gracilit, C. erythronii) se projevuje na listech drobounkými světle hnědými skvrnkami. S postupem choroby listy žloutnou, zasychají a odumírají. Na odumřelém listovém pletivu vytváří houba sklerocia, ze kterých vyrůstají na jaře plodnice; uvolněné výtrusy opět infikují mladé listy. Původcem listové skvrnitosti mohou být také různé druhy hub rodu Botrytis, které se […]

Číst více