1

Papouškové tulipány

SKUPINA XIV – „PAPOUŠKOVÉ TULIPÁNY“: Odrůdy této skupiny mají cípovité, hluboce střižené lístky; všechny barvy těchto lístků jsou více nebo méně prostoupeny zelenou a hnědou. Žádná z těchto odrůd nebyla vyšlechtěna křížením, nýbrž to jsou vesměs somatické mutace (súorty). Semenáče papouškovitých tulipánů jsou opět jednoduché tulipány. Holandští pěstitelé křížili bez výsledků statisíce těchto tulipánů, aby vypěstovali lepší odrůdy se silnějšími stonky. Přesto i dnešní odrůdy jsou choulostivé a při deštivém nebo větrném počasí neudrží těžké květy.

´Black Parrot´ (´Philippe de Comines´ sport, C. Keur & Sons, 1941) je vysoký 60 cm a má pevný stonek. Květ je středně velký, pevný, 8 cm vysoký, 10 cm v průměru. Okvětní lístky jsou podlouhlé (8 X 4,7 cm), vnější zvlněné, obojí zubaté a hluboce střihané. Vnější barva lístků je tmavě kaštanově purpurová (1030). Vnitřek květu nad terčem je černočervený, na okraji kaštanově purpurový s červeným nádechem. Terč je malý, tmavě modrý.

´Blue Parrot´ (´Blue Aimable´, sport, J. Dix jr. 1935) je vysoký 65 cm a má pevný stonek. Květ při plném rozkvětu je vysoký 6 cm a má 15 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široké (9,7 X 9,7 cm), okraje stříhané až cípaté. Vnější barva lístků na hřbetě je lobelkově modrá (41/2), na okraji světle slézově modrá (537). Vnitřek květu nad terčem je šedofialový, na okraji světlý až bělavý. Terč je zelenomodrý se žlutým lemem.

´Discovery´ (´Princess Elisabeth´ sport, J. C. Elderring & Co., 1932) je vysoký 58 cm a má pevný stonek. Květ je velký, plochý a má až 13 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé (9 X 5,5 cm), silně vykrojené, okraje mají zubaté, vnitřní jsou jemně skládané. Vnější barva lístků na hřbetě je fialově růžová, na okraji růžová (024/1) s pastelově fialovým lemem. Vnitřek květu nad terčem je karmínově červený, k okraji světle fialově růžový, na okraji bílý. Terč je bílý.

´Fantasy´ (´Clara Butt´ sport, 1910) je vysoký 55 cm a má pevný stonek. Květ je pevný, 7 cm vysoký a má 12 cm v průměru. Okvětní lístky jsou podlouhlé (9,5 X 6,3 cm), vroubkované, místy stříhané. Vnější barva lístků je kaméliově růžová (622), uprostřed místy se zelenými plameny a skvrnami. Vnitřek květu nad terčem je světle krvavě červený (820/3), na okrajích světlejší. Terč je bílý, u báze špinavě modrozelený.

´Fire Bird´ (´Fantasy´ sport, 1939) je vysoký 55 cm a má pevný stonek. Květ je pevný, 6,5 cm vysoký a má 12 cm v průměru. Okvětní lístky jsou podlouhlé (8,5 X 5 cm), silně zvlněné, zubaté, místy stříhané. Vnější barva lístků je rybízově červená s hnědými skvrnami. Vnitřek květu je krvavě červený (820). Terč je bílý, uprostřed špinavě modrý.

´Karel Doorman´ (´Alberio´ sport, J. B. Meskers & Sons, 1946) je vysoký 50 cm a má pevný stonek. Květ je méně papouškovitý než u ostatních druhů této skupiny. Má pravidelnější tvar a 10 cm v průměru; je 10 cm vysoký. Okvětní lístky jsou podlouhlé (9,5 X 6 cm), vykrojené, okraje dovnitř sklopené, hluboce stříhané. Vnější barva lístků je tmavě karmínová s úzkým žlutým lemem. Vnitřek květu nad terčem má stejnou barvu, na okraji je světle karmínově červený. Terč je sírově žlutý s modravým středem. Rychlí se od začátku února.

´Lady Derby´ (bar. tab. VI/5) patří také do této skupiny.

´Orange Favourite´ (´Orange King´ sport, K. C. Vooren, 1934) je vysoký 6é cm a má středně pevný stonek. Květ je papouškovitý, rozložený, 10 cm vysoký a má 14 cm v průměru. Krásně voní. Okvětní lístky jsou silně třepenité (11 X 6 cm), vnitřní místy silně vroubkované (10 X 7,5 cm). vnější barva lístků na hřbetě je fialově růžová s úzkým citrónově žlutým lemem, přechod mezi oběma barvami je oranžový. Vnitřek květu nad terčem je oranžově červený (717), kraje kadmiově oranžové (8), lem citrónově žlutý. Terč je žlutý se světlejším okrajem.

´Orange Parrot´ (´Orange Beauty´ sport, F. Rozen, 1942) (bar. tab. VI/6) je vysoký 63 cm a má pevný stonek. Květ je pevný, 8 cm vysoký a má 12 cm v průměru. Okvětní lístky jsou podlouhlé (9 X 7 cm), zvlněné a zubaté, u špičky jen jemně vroubkované. Vnější barva lístků na hřbetě je oranžově hnědá s fialovým ojíněním, na okraji okrově žlutá (09), místy tmavší a sytější. Vnitřek květu nad terčem je rybízově červený, okraj světle oranžový. Terč je malý, hnědý se žlutým okrajem.

´Parrot Wonder´ (J. & C. Verdegaal, 1943, ´Pride of Haarlem´ sport) (bar. tab. VI/2) je vysoký 63 cm a má slabší stonek. Květ je obrovský, 7 cm vysoký a má 18 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé (11 X 7 cm), zubaté a stříhané. Vnější barva lístků je světle karmínově červená, místy se zelenými skvrnami. Vnitřek květu je krvavě červený (820). Terč je modrý (043), na okrajích lístků bělavý.

´Pierson´ (´Allard Pierson´ sport, 1936) je vysoký 60 cm a má pevný stonek. Květ je poměrně pravidelný, 8 cm vysoký a má 11 cm v průměru. Okvětní lístky jsou úzké (8,5 X 4,5 cm), pravidelně stříhané a vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je tmavě karmínová (824), na okraji světlejší. Vnitřek květu je tmavě hnědočerný. Terč je černofialový, paprskovitý.

´Red Champion´ (´Bartigon´ sport, J. M. Ruysenaars, 1950) je vysoký 58 cm a má pevný stonek. Květ je plochý, rozložený, 6 cm vysoký a má 15 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (9,5 X 7,7 cm), silně třepenité a cípaté. Barva lístků na hřbetě je fialově růžová (024/1), na okraji karmínově červená, lem světlejší. Vnitřek květu nad terčem je karmínově červený, na okraji světlejší až kaméliově růžový. Terč je bělavý s nafialovělým ojíněním. Rychlí se výborně.

´Red Parrot´ (´Gloria Awanson´ sport, J. C. Evers) je vysoký 66 cm a má pevný stonek. Květ je pevný, 7, 5 cm vysoký a má 14 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (9,5 X 7,5 cm), silně zubaté. Vnější barva lístků na hřbetě je světle karmínově červená, na okraji krvavě červená. Vnitřek květu má stejnou barvu. Terč je krémový, stínovaný šedomodrou. Je to nejlepší červený papouškovitý tulipán.

´Sunshine´ (bar. tab. VI/1) patří také do této skupiny.

´Texas Gold´ (´Inglescombe Yellow´ sport, G. v. Mey´s Sons, 1944) je vysoký 53 cm. Květ je rozložený, velmi pevný, 8,5 cm vysoký a má 13 cm v průměru. Okvětní lístky jsou podélné (9,5 X 6 cm), silně vykrojené, zoubkované a drobně zvlněné. Vnější barva lístků na hřbetě je světle žlutá, na okrajích intenzivnější, s uzounkým červeným lemem. Vnitřek květu je sytě žlutý (3).

´Thérese´ (´Farncombe Sanders´ sport, G. W. Beisenbuch) (bar. tab. VI/3) je vysoký 60 cm a má středně pevný stonek. Květ je rozložitý, 7,5 cm vysoký a má 14 cm v průměru. Okvětní lístky jsou podlouhlé (10 X 6,5 cm), hluboce stříhané, skládané a zvlněné. Vnější barva lístků je karmínově červená s bělavými proužky a zelenými skvrnami. Vnitřek květu je krvavě červený (820), místy s bělavými skvrnami. Terč je bílý.

´Van Dijck´ (= Eunice´ sport, J. J. Grullemans & Sons, 1944) je vysoký 60 cm a má středně pevný stonek. Květ je papouškovitý, 7,5 cm vysoký a má 12 cm v průměru. Okvětní lístky jsou podlouhlé (9,5 X 7 cm), vykrojené, nepravidelné, vroubkované. Vnější barva lístků je fialově růžová (024/3) se světlejším lemem a zelenými plameny. Vnitřek květu nad terčem je oranžově červený (721). Terč je bílý s nepatrným fialovým okrajem.

´White Parrot´ (´Albino´ sport, J. Valkering & Sons, 1943) (bar. tab. VI/4) je vysoký 55 cm a má pevný stonek. Květ je pevný, krásně tvarovaný, 7 cm vysoký a má 12 cm v průměru. Barva lístků na hřbetě je krémová se zelenými skvrnami, okraje bílé. Vnitřek květ je bílý. Terč je bílý, na bázi nažloutlý. Okvětní lístky jsou protáhlé (10 X 7,5 cm), vykrojené, na okrajích ostře zubaté a hustě drobě zvlněné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>