DSC_0481

Pěstování

Výsadba cibulí musí být včasná, nejlépe od konce září do konce října. Sázet se může sice i v listopadu a i v prosinci, výsledek je však již méně jistý. Rostliny jsou pozdější a většinou mají oslabený vzrůst. Vzdálenost mezi vysazovanými cibulemi se řídí podle účelu výsadby (řez, sadovnická výzdoba), odrůdy a velikost cibule. Neměla by však být menší než trojnásobek průměru cibule, aby rostliny měly dostatek místa a mohly se dobře rozvinout.

Velmi důležitá je správná hloubka výsadby. Dobře zasazená cibule má mít po slehnutí půdy nad špičkou ještě vrstvu země vysokou 10 – 15 cm. menší cibule se sázejí mělčeji, větší hlouběji. Zásadně se cibule vysazují svisle, špičkou nahoru. Vysazuje se do brázdy za rýčem, do rýh za motyčkou, popřípadě do jednotlivě vyhloubených jamek.

V souvislých hustých porostech lze použít záhonový způsob výsadby, při kterém se zemina na celé ploše záhonu vyhází do potřebné hloubky, dno se zkypří, urovná, vyznačí se řádky a cibule se vysadí mírným vtisknutím do zkypřené vrstvy. Na osázenou plochu se nakonec opatrně navrství vyházená zemina tak, aby se cibule nepokácely.

Při všech způsobech výsadby je důležité, aby půda pod cibulemi byla přiměřeně zkypřená. Na tvrdém podkladě cibule hůře zakořeňují a tlakem rašících kořenů se částečně vyzvedají.

Po vysázení se půda mírně zpevní, povrch se urovná a výsadba se vydatně zaleje, aby cibule dobře zakořenily. Dostatečně hluboko a včas vysázené cibule nepotřebují ochranu proti mrazům. Osvědčuje se však pokryv 3 – 5 cm silnou vrstvou rašeliny nebo jiného sypkého materiálu proti vysychání a zaplevelování půdy.

Na jaře při vcházení rostlin se záhon řádně vyčistí, může se přihnojit 1 – 2 dkg ledku na 1m2 a povrch půdy se dostatečně hluboko zkypří. Rostliny opožděně vcházející jsou obvykle nemocné, a proto je lépe je ihned odstranit a zničit. Předejde se tak infekci ostatních zdravých rostlin. Vzcházející tulipány není třeba obvykle zalévat. Mají v půdě dostatek zimní vláhy. Teprve v dalším období růstu, tj. při rozvíjení listů a po objevení zeleného květního poupěte, je vhodné rostliny v době sucha zalít. Lépe je zalévat méně často, ale vydatně, aby se voda dostala k hluboko rozloženým kořenům. Podle možnosti, zvláště při větších osázených plochách, je dobře rostliny v době od jejich vzejití až do začátku květu ošetřit 1 – 2 ochrannými postřiky proti botrytidě. Udržování záhonů v bezplevelném a kyprém stavu okopávkou a pletím je samozřejmé.

Pro sadovnickou výzdobu zahrady se tulipány ponechávají kvést pokud možno co nejdéle. Délka doby kvetení záleží na poloze místa, na počasí a odrůdě. Některé druhy drží květy v typickém tvaru až do pozdních fází kvetení, u jiných se okvětní lístky později rozkládají a květy ztrácejí na kráse. Nikdy se okvětní lístky nenechají opadat, ale dokvétající květy se s částí stonku, dlouhou 2 – 3 cm, odlámou.

Pro výzdobu bytů se květy řežou nejlépe před úplným rozkvětem, ještě v uzavřeném poupěti, a to brzy ráno nebo pozdě večer. Odřezávají se s jedním až dvěma listy stonku. Trvanlivost květů se zvýší odříznutím stonku hladkým řezem, občasným seříznutím stonku naspodu, popřípadě přidáním do vody trochu hypermanganu nebo špetky kuchyňské soli.v chladné místnosti vydrží květy déle.

Květy určené pro zálivku se nedávají do vody, ale uloží se napřed suchým způsobem v chladu, nejlépe při 1 – 3°C. v chladu uložené květy snášejí přepravu lépe než květy čerstvě uříznuté. Delší dobu – až 3 týdny – lze květy skladovat v lednicích při teplotě 0°C. takto skladované květy však vydrží ve váze kratší dobu než čerstvé. Před transportem se květy tulipánů balí do vzdušných obalů, vrství se těsně vedle sebe a jednotlivé vrstvy se prokládají jemným papírem. Květy se nevlhčí, nejvýše se jen slab přerosí.

Odkvetlé rostliny tulipánů brzy žloutnou a zasychají a nepůsobí již pěkným dojmem. V současné době, kdy je možno již počítat s pravidelným zásobením trhu cibulemi tulipánů, je většinou nejlépe odkvetlé rostliny i s cibulemi odstranit a nahradit je jinými květinami. Náklady na udržování zahrady se nákupem nových cibulí sice zvýší, ale je záruka, že se získají opět statné a zdravé rostliny. Mohou se vybrat nové odrůdy a v zahradě se mohou nově uspořádat.
Nesprávný je názor, že se mohou odstranit jen nadzemní části rostliny a že tulipány v příštím roce vyrostou z cibulek zbylých v zemi. Cibulky sice vyrostou, rostliny však budou slabé, nejčastěji jen s jedním listem bez květu. Jestliže si chceme vypěstovat vlastní cibule, musíme proto odkvetlé rostliny nechat na záhoně ještě asi 4 týdny po odkvětu do doby žloutnutí a zasychání. Nelze doporučit ani jeden způsob, kdy se odkvetlé rostliny vyzvednou a znovu se vysadí na jiném místě. I při velmi pečlivém přesazení se kořeny tak poškodí, že rostliny rychle zasychají a cibulky se řádně nevyvinou.

Ponecháme-li tulipány na záhoně bez přesazování, jsou vždy v příštím roce celkově slabší, než byly z původně vysázených cibulí, a to zvláště tehdy, kdy byly květy řezány. Postupně vyrůstá pohromadě stále více rostlin, z nichž některé vůbec nekvetou. V dalších letech zeslabování rostlin pokračuje a množství nekvetoucích rostlin přibývá. Není to degenerace, jak se často tvrdí. Rostliny se zeslabují stálým rozdělováním cibulí do menších velikostí a jednostranným vyčerpáváním živin z půdy. U odrůd méně se dělících bývá zeslabování pomalejší. Tulipány lze proto ponechat na jednom místě bez přesazení nejvýše 2 – 3 roky. Jinak postupně samy vymizí, a to hlavně citlivější odrůdy. Pak se stávám že z původně vysázených několika různobarevných odrůd zůstává jedna nejhouževnatější, a pěstitel se chybně domnívá,, že se změnila barva květu, například na žlutou nebo červenou.

Při sklizni cibulí se tulipány vyrývají rýčem nebo rycími vidlemi.. shluk cibulí se hned oddělí od stonku mateřské rostliny a cibule se uloží v teplé a suché místnosti. Po usušení, asi za 2 týdny se cibule očistí, rozdělí a roztřídí podle velikosti. Pro výsadbu jsou vhodné jen cibule, které mají obvod velký alespoň 8 – 10 cm. Dopěstování malých cibulek do květuschopné velikosti trvá několik let a v malém se většinou nevyplácí. Cibule pro novou výsadbu se uloží podobně jako cibule nakoupené.

1 komentář k “Pěstování

  1. Chtěla bych se zeptat .na podzim jsem zasadila uplně nové koupené cibulky tulipánu a ony mi letos vyrostly jen maličké, sice všechny mají květ,ale ten nejde do výšky.mužete mi poradit čím to může být?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>