2

Plné pozdní tulipány

SKUPINA XV. – „PLNÉ POZDNÍ TULIPÁNY“: Do této skupiny patří plnokvěté tulipány, kvetoucí později než odrůdy zařazené do skupiny „Plných raných tulipánů“. Až na malé výjimky mají také vyšší vzrůst, a proto se dobře hodí pro řez. Některé odrůdy jsou vhodné pro pozdní rychlení.

´Blue Flag´ (1850) je vysoký 55 cm. Květ je středně velký, 5 cm vysoký a má 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (6,3 X 4,3 cm), vzpřímené, vnitřní vykrojené, některé střižené a zvlněné. Vnější barva lístků je fialová, místy až tmavě fialová. Vnitřek květu nad terčem je purpurově fialový, na okraji světlejší. Terč je krémový s chrpově modrým lemem.

´Clara Carder´ (Segers Bros., 1943)m je vysoký 47 cm. květ je obrovský, plný, má 13 cm v průměru. Vnější barva lístků na hřbetě je krémově bílá, uprostřed modrá, na okraji fialově purpurová. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (8 X 5 cm), mírně vykrojené. Vnitřek květu je stejné barva a intenzivnější. Terč je krémový. Nejlepší odrůda této skupiny.

´Coxa´ (Zocher & Co., 1932) je vysoký 53 cm. květ je střední, méně plný, 5 cm vysoký a má 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (6,5 X 4,7 cm), vykrojené, místy stříhané. Vnější barva lístků je karmínově červená s nenápadným bílým lemem. Vnitřní barva květu je oranžově červená s oranžovějším okrajem. Terč je menší žlutý, uprostřed mírně nazelenalý. Kvete velmi dlouho. Hodí se i pro pozdní rychlení od poloviny ledna.

´Engelenburcht´ (bar. tab. V/2) patří také do této skupiny.

´Eros´ (Zocher & a Co., 1937) je vysoký 56 cm. Květ je široký, poviňkovitě rozložený, 5 cm vysoký a má 11 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé (8,5 X 5 cm), tupě zakončené, vnitřní mírně vykrojené, vroubkované, okraje místy hluboko střižené. Vnější barva lístků je fialově růžová, na hřbetě světlejší, u báze krémová. Vnitřek květu je starorůžový. Vně i uvnitř květ jsou místy jasně červené proužky. Terč je světle žlutý. Je to vhodná odrůda pro výsadbu a řez.

´Gerbrandt Kieft´ (C. V. Hybrida, 1951) je vysoký 50 cm. květ je méně plný, pevný, 4,5 cm vysoký a má 10 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (7 X 5 cm), vnější tupě zašpičatělé. Vnější barva lístků je světle karmínově červená s bílým lemem. Vnitřní barva květu je intenzivnější, bílý lem širší. Terč je krémový. Je to vhodná odrůda pro řez a rychlení od začátku února.

´Gold Medal´ (C. P. Alkemade, 1946) je vysoký 46 cm. květ je pevný, plný, 5,5 cm vysoký a má 1é cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (7,6 X 5 cm), zubaté až cípaté, místy střižené. Vnitřní lístky jsou vykrojené a vzpřímené, na vnějších uprostřed je malá špička a jsou mírně vykloněné. Vnější barva lístků na hřbetě je světle žlutá, k okraji krémově žlutá, uvnitř tmavší. Terč je intenzivně žlutý.

´Josemite´ (bar. tab. V/1) patří také do této skupiny.

´Livingstone´ (Zocher & Co., 1933) je vysoký 50 cm. květ je středně velký, 5 cm vysoký a má 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široce vejčité (6,7 X 5 cm), některé vykrojené, vnitřní cípaté a pokroucené. Vnější barva lístků na hřbetě je tmavě karmínová, ojínění je ještě tmavší, na okraji krémově červená (822). Vnitřek květu má stejnou barvu jako vnější okraj. Terč je krémový. Výborný pro pozdní rychlení.

´May Wonder´ (C. V. Hybrida, 1951) je vysoký 55 cm. květ je pivoňkovitý, 6 cm vysoký a má 12 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (8,3 X 4,8 cm), vykrojené, místy stříhané. Vnější barva lístků na hřbetě je krémová, na okrajích fialově růžová. Vnitřek květu má stejnou barvu. Terč je uprostřed žlutý s krémově bílým lemem. Je to krásná odrůda pro výsadbu, řez i pro rychlení od 1. února.

´Mount Tacoma´ (Polman Mooy, 1926) je vysoký 45 cm. květ je široký, hustě plný, ale plně se nerozevře. Okvětní lístky jsou protáhlé, 8,8 X 5,4 cm), vnitřní nepatrně vykrojené, vnější špičaté. Výška květu je 7 cm, šířka 10 cm. vnější barva lístků je světle krémová se zelenými skvrnami. Vnitřek květu je krémový. Terč je bělavý. Rychlí se od začátku února.

´Nizza´ (J. F. v. d. Berg, 1939) je vysoký 46 cm. Květ je široký, 7 cm vysoký a má 10 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (6,5 X 5 cm), místy zvlněné, místy střižené. Vnější barva lístků je kanárkově žlutý s nepravidelnými karmínově červenými plameny. Terč je citrónově žlutý. Je to výborná odrůda pro výsadbu a řez.

´ Porthos´ (Jiránek, 1962) je vysoký 45 cm. Květ je velký, plný, 8 cm vysoký a má 1š cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (9 X 5,7 cm), vnitřní vykrojené, některé s malou špičkou uprostřed. Vnější barva lístků na hřbetě je tmavě karmínová (824), vnitřek šarlatově červený (821). Terč je citrónově žlutý.

´Rocket´ (´Eros´ sport, F. Rijnveld & Sons, 1943) je vysoký 54 cm. květ je široký, pevný, 6 cm vysoký a má 12 cm cv průměru. Okvětní lístky jsou karmínově červené (822). Vnitřek květu je rybízově červený (821). Terč je krémový s modrými paprsky.

´Ruth Sundquist´ (C. V. hybrida, 1955) je vysoký 40 cm. květ je pivoňkovitý, 5,5 cm vysoký a má 10, 5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (6,5 X 4 cm), vnější špičaté, vnitřní vykrojené se špičkou uprostřed. Vnější barva lístků je fialově růžová, vnitřek fialově červený (824), terč je krémově bílý. Je to dobrá odrůda pro výsadbu, řez a pozdní rychlení.

´Symphonia´ (´Pride of Haarlem´ sport, F. Rozen, 1939) je vysoký 58 cm. květ je pivo%ňkovitý, plný, 5 cm vysoký a má 1é cm v průměru. Okvětní lístky jsou podlouhlé (7,8 X 4,2 cm), oboje vykrojené, některé mírně vroubkované. Vnější i vnitřní barva lístků je karmínová, místy jasněji červená. Terč je modrý s bílým lemem.

´Uncle Tom´ (Zocher & Co., 1939) je vysoký 54 cm. Květ je široce rozevřený, plný, 7 cm vysoký a má 11 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (9 X 5,5 cm), vnitřní slabě vykrojené, vnější zašpičatělé a oboje místy střižené. Vnější barva lístků je tmavě hnědočervená, vnitřní tmavě purpurově červená. Terč je citrónově žlutý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>