Množení

Zahradní narcisy se množí výhradně vegetativně, tj. rozmnožováním cibulemi. Rozdíl ve způsobu množení tulipánů a narcisů je způsoben tím, že se cibule narcisů neobnovuje každoročně jako cibule tulipánů, ale že stále roste a tvoří nové vedlejší cibule, které se v určitém období vývinu lehce oddělují od matečných cibulí a tvoří základ nových matečných cibulí. Středně velké cibule potřebují k dopěstování jeden rok, menší dva roky a nejmenší ploché cibulky až tři roky. Otázku, je-li lepší sklízet cibule každoročně nebi podle velikostí cibulí rozdílně po jednom roce, po dvou nebo třech letech, nelze zodpovědět jednoznačně pro všechny pěstitelské oblasti.

V našich klimatických podmínkách bylo dosaženo nejlepších výsledků při tomto postupu: Pro získání sadbového materiálu se vysazují velké matečné cibule. Sklizené cibule se roztřídí podle velikostí na čtyři velikostní třídy. Stejné velikostní třídy všech pěstovaných odrůd se vysadí vedle sebe oddělení od dalších velikostních tříd tak, že největší cibule se mohou sklízet po jednom vegetačním období, menší cibule po dvou letech a nejmenší cibule po třech letech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>