Ošetření cibulí a teplotní příprava cibulí

Sklizené cibule se skladují v tenkých vrstvách na lískách.

Cibule určené pro další množení se skladují při 20°C od sklizně až do nové výsadby.
Cibule pro nejranější rychlení se skladují 4 dny po sklizni při 34°C, dalších 14 dnů při 17°C a potom až do výsadby při 9°C. musí se vysázet mezi 1. až 15. říjnem.
Cibule pro rané rychlení se skladují do 1. září při 17°C a od 1. září do výsadby při 9°C. musí se vysázet 1. listopadu.
Cibule pro pozdější rychlení se skladují do 1. října při 17°C a od 1. října do výsadby při 9°C. musí se vysázet rovněž 1. listopadu.
Cibule pro pozdější rychlení se skladují od sklizně aý do výsadby 1. prosince při 17°C.

S čištěním cibulí se začíná, když jsou listy zaschlé. Důležité je, že se při čištění mají odstranit zbytky země a zašlých listů, nikdy ne zbytky starých kořenů. Násilné odstranění starých kořenů nebo oddělování dvojitých nebo trojitých cibulí od sebe způsobí na cibulích rány, které jsou velmi nebezpečné při dalším pěstování.

Suché cibule se třídí do čtyř velikostí: I. velikost – trojité cibule, II. velikost – dvojité cibule, III. velikost – jednoduché kulaté cibule, IV. velikost – malé ploché cibule. První tři velikosti jsou prodejné, čtvrtá velikost je výhradně pro další množení. Pro rychlení se hodí jen velikost I. a II.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>