Trubkovité narcisy

SKUPINA I – „TRUBKOVITÉ NARCISY“: Zahrnuje odrůdy, které mají jeden květ na stopce. Trubka je stejně dlouhá nebo delší než okvětí. Skupina se dělí na 4 podskupiny:

PODSKUPINA Ia): má okvětí i trubku barevné, trubka není světlejší než okvětí:

´Dutch Master´ (1948, šlechtitel neznámý) je mohutná odrůda vysoká 48 cm, s pevnými, citrónově žlutými (HCC 31) , dobře se překrývajícími okvětními lístky a kobaltově žlutou (3) trubkou. Trubka je skoro válcovitá, s hluboce vykrojeným okrajem. Je to výborná odrůda pro rychlení od 15. ledna.
´Golden Harvest´ (Warnaar & Co., 1927) je oblíbená a osvědčená odrůda. Má velké a pevné květy. Okvětí a trubka jsou kobaltově žluté (3). Je velmi dobrá jak pro rychlení, tak i pro výsadbu. preparované cibule je možno rychlit již od 1. prosince, nepreparované od 1. ledna.
´Hunter´s Moon´ (Brodie of brodie, 1941) má středně velké květy. Barva okvětí je zelenavě citrónově žlutá, trubka světle sírově žlutá s intenzivním zbarvením na vnějším zoubkovaném okraji. Je to výborná odrůda pro výsadbu.
´King Alfred´ (J. Kendall, 1899) je dobrá, stará odrůda vysoká 42 cm, s velkým, citrónově žlutým květem. Je jen o něco pozdější než odrůda ´Golden Harvest´. Je velmi spolehlivá, vhodná pro rané rychlení od 10. ledna a výborná pro výsadbu a řez. Průměr květu je 10 cm, délka trubky 4 centimetry.
´Kingscourt´ (J. L. Richardson, 1938) je jedna z nejlepších odrůd této skupiny. Průměr květu je 9 cm a délka trubky 4 cm. okvětní lístky jsou hladké, sametové, neobyčejně široké a vzájemně se překrývají. Ústí trubky je zvonkovité. Barva květu je tmavě zlatožlutá.
´Magnificence´ (G. H. Engleheart, 1914) je velmi raná odrůda vysoká 40 cm mohutného vzrůstu. Barva květů je tmavě žlutá (4). Průměr květu je 9 cm, délka trubky 3,5 cm. hodí se pro rané rychlení. Preparované cibule je možno rychlit od 1. prosince, nepreparované od 1. ledna.
´Rembrandt´ (G. Lubbe & Son, 1930) je výborná odrůda vysoká 40 cm. barva květu je tmavě žlutá (4). Je stejně zbarvená jako ´King Alfred´, její květy jsou však lépe formované a větší. Okvětí má průměr 10,5 cm, délka trubky je 4,6 cm. je to výborná odrůda pro rychlení od 10. ledna. Preparované cibule je možno rychlit již od 15. prosince.
´Unsurpassable´ (G. Lubbe & Son, 1929). Okvětí má 10 cm v průměru, je kanárkově žluté (2), trubka dlouhá 4,5 cm, kobaltově žlutá (3). Rostlina je vysoká 45 cm, výborná pro rychlení od 10. ledna.
´William the Silent´ (A. Frylink & Sons, 1938) je mohutná odrůda vysoká 46 cm. průměr květu je 12,5 cm, délka trubky 5 cm. okvětí je světle žluté (2), trubka kobaltově žlutá (3). Trubka je na bázi úzká, na okraji široce rozevřená. Je to výborná odrůda pro výsadbu a řez.

PODSKUPINA Ib): má okvětí bílé a trubku barevnou:

´Content´ (P. D. Williams, 1927) je mohutná odrůda s bílým okvětím a světle kanárkově žlutou (2) trubkou. Okvětní lístky jsou široké, hladké. Květ je při rozkvětu téměř jednobarevný a přechází jen pozvolna do dvoubarevnosti. Je to velmi dobrá odrůda pro výsadbu i řez.
´Lapford´ (G. L. Wilson, 1952) je jedna z nejnovějších odrůd s raným kvetením. Okvětí je krémově bílé, trubka světle žlutá. Okvětní lístky jsou zakulacené a hladké. Je to výborná odrůda pro řez a výsadbu pro své pevné květy.
´Magnet´ (L. v. Leeuwen & Sons, 1931) je odrůda vysoká 43 cm. Okvětí má v průměru 10 cm, délka trubky je 4 cm. trubka je válcovitá a vroubkovaná. Barva okvětí je bílá, trubka kobaltově až citrónově žlutá (3-4). Je to velmi dobrá odrůda pro rychlení a řez.
´Music Hall´ (J. L. Richardson, 1923) je statná rostlina vysoká 40 cm, s bílým okvětím a svítivě žlutou (3) trubkou. Květ má průměr 10 cm, trubka je 4,2 cm dlouhá, válcovitá. Je to velmi dobrá odrůda pro rychlení.
´Preamble´ (G. L. Wilson, 1946) je novější odrůda. Má velké, tvrdé květy, které dobře snášejí nepříznivé počasí. Okvětí je čistě bílé, trubka citrónově žlutá (4). Svou barvou ostře kontrastuje.
´Queen of Bicolors´ (E. H. Krelage & Son, 1940) je odrůda vysoká 50 cm. okvětí je krémově bílé, má 10,5 cm v průměru. Trubka je dlouhá 4 cm, kobaltově žlutá (3), s vroubkovaným okrajem. Velmi raně a bohatě kvete.
´Spring Glory´ (de Groot, 1914) je stará osvědčená odrůda mohutného vzrůstu. Rostlina je vysoká 44 cm. okvětí má 10,5 cm v průměru, je krémově bílé. Trubka je dlouhá 4 cm a kobaltově žlutá (3). Je to výborná odrůda pro přirychlování od 15. ledna a pro řez.

PODSKUPINA Ic): má okvětí i trubku bílé nebo krémové. Pokud je barva krémově bílá, je okvětí vždy světlejší než trubka:

´Beersheba´ (C. H. Engleheart, 1923) je čistě bílá, vysoce ceněná a vyznamenaná odrůda pro rychlení a výsadbu. květy mají 10,5 cm v průměru, jsou voskovité a pevné. Trubka je zvlášť úzká, dlouhá 4 cm, s vroubkovaným okrajem. Je to velmi dobrá odrůda k rychlení od 1. února. V suchých letech má ve volné půdě příliš nízký vzrůst.
´Brougshane´ (G. L. Wilson, 1938) je vysoká 55 cm, má obrovský pevný květ, velký v průměru až 14 cm, krémově bílé barvy. Trubka květu je silná a válcovitá, s vroubkovitým, nazpět ohnutým okrajem a je v dokonalém souladu s okvětními lístky, jež jsou široké přes 6 cm. je to výborná odrůda pro výsadbu a řez.
´Cantatrice´ (G. L. Wilson, 1936) je jedna z mála odrůd, které byly dvakrát vyznamenány nejvyššími cenami. Květy jsou čistě bílé, středně velké, okvětní lístky voskovité, špičaté, trubka dlouhá. Je to výborná odrůda jak pro přirychlování v hrnkách, tak i pro výsadbu.
´Empress of Ireland´ (G. L. Wilson, 1952) je jedna z nejnovějších odrůd. Má velké sněhobílé květy. Celý květ je neobyčejně pevný, neboť má silně voskovité lístky, které se špičkami na koncích výborně překrývají. Trubka je středně velká, se skládaným okrajem.
´Mount Hood´ (P. v. Deursen, 1938) (bar. tab. XI/1) je odrůda, která dostala v roce 1955 nejvyšší vyznamenání pro vhodnost k parkové výsadbě. Má bujný vzrůst, pevné květy, které dobře vzdorují nepříznivým povětrnostním vlivům. Okvětí má 10,5 cm v průměru, trubka je dlouhá 4 cm, u ústí ohnutá nazpět. Při rozkvětu je krémově žlutá a přechází pozvolna do čistě bílé. Rychlí se od 15. ledna.

PODSKUPINA I d): Zahrnuje všechny barevné kombinace, které nepatří do skupiny a, b, nebo c:

´Spellbinder´ (G. L. Wilson, 1944) je velmi zajímavá, obráceně dvoubarevná odrůda se sírově žlutými okvětními lístky a trubkou, která je uvnitř krémově bílá (601/3), má žlutý okraj a zevně je krémová; tato barva směrem k ústí přechází do žluta. Průměr okvětí je 10 cm, délka trubky 4,5 cm. je to velmi vzrůstná odrůda výborná pro řez.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>