Biologie a morfologie rostliny

Narcisy jsou vytrvalé cibulové byliny s čárkovitými nebo řemenovitými listy. Květ je příčetný, má 6 okvětních lístků srostlých v trubku, zdobenou v ústí různě utvářenou pakorunkou. Květy jsou jednotlivé nebo v několikavětých okolících. Cibule je sukničitá, protáhlá, s tenkou až kožovitou slupkou. Barva slupky je světle žlutá až tmavě hnědá. Cibule je složená ze 4 – 6 dužnatých suknic, v jejichž středu je zárodek listů, stonku a květu. Na rozdíl od cibule tulipánů není každoročně spotřebována, nýbrž roste vytvářením nových suknic. Kořeny vyrůstají z podpučí naspodu cibule.

Na zakořenění potřebují narcisy vesměs vyšší teploty než tulipány, a to 12 – 14°C; proto je nutno je vysazovat nejpozději začátkem září. Po zakořenění a poklesu půdní teploty pak cibule přezimuje a na jaře z ní vyrůstají a stvol zakončený květem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>