Dlouhokorunové narcisy

SKUPINA II – „DLOUHOKORUNOVÉ NARCISY“: Zahrnuje narcisy s jedním květem na stvolu, jejichž pakorunka je kratší než celá délka, ale delší než jedna třetina délky okvětních lístků. Tato skupina se dělí opět na 4 podskupiny:

PODSKUPINA IIa): zahrnuje dlouhokorunové odrůdy, jejichž okvětní lístky jsou barevné a pakorunka rovněž barevná (není však světlejší než okvětí):

´Aranjues´ (Warnaar & Co., 1933) je výborná, vyznamenaná odrůda se široce rozevřenou pakorunkou. Krásné a velké květy mají v průměru 9,5 cm. okvětní lístky jsou kanárkově žluté (2/2), okraj korunky oranžově červený.
´Carbineer´ (A. M. Wilson, 1827) je velmi dobrá odrůda, která dostala nejvyšší uznání jako vhodná pro řez a výsadbu. okvětí má průměr 9,5 cm, je žluté a hladké (2). Velká, plochá pakorunka je oranžová, na okraji se světlejším středem. Je to výborná odrůda pro rychlení od 1. ledna.
´Carlton´ (P. D. Williams, 1927ú je velmi dobrá odrůda, která obdržela vysoké vyznamenání. Pakorunka je tak dlouhá, že je podobnější trubkovitým narcisům než dlouhokorunným. Okvětí je kobaltově žluté (3), dlouhá korunka je kanárkově žlutá (2). Jednotlivé květy mají až 13 cm v průměru. Kvete bohatě. Je to výborná odrůda jak pro výsadby, tak i pro rychlení. Chlazené cibule je možno rychlit od 15. prosince, nechlazené od 1. ledna.
´Fortune´ (W. T. Ware, 1923) je jednou z nejčastěji vyznamenávaných odrůd, která dostala třikrát největší cenu, a to jak pro svou způsobilost k parkovým výsadbám, tak i pro výborné rychlírenské vlastnosti. Je vysoká téměř 60 cm. průměr okvětí je 9 cm. barva květu je sírově žlutá (1/1), pakorunka na okraji ohnivě oranžová s tmavším žlutým středem. Je to nejrozšířenější tržní odrůda. Silný vítr ji poškozuje. Rychlí se od 1. ledna.
´Golden Bracelet´ (v. Tubergen, 1954) je jedna z novějších odrůd; je vysoká 46 cm. Okvětí má 10 cm v průměru, je mimózově žluté barvy (602/2), se šarlatově žlutou (7), kuželovitou pakorunkou. Pakorunka má hluboké výkrojky, je vlnitá a vroubkovaná. Je to velmi krásná odrůda, která raně kvete.
´Mrs. Barcaly´ (bar. tab. XII/1) patří také do této skupiny.
´Scarlet Leader´ (bar. tab. XI/6) patří také do této skupiny.

PODSKUPINA IIb): Zahrnuje dlouhokorunné odrůdy , jejichž okvětní lístyk jsou bílé, kdežto pakorunka je barevná:

´belisana´ (v. Tubergen, 1946) je jedna z novějších odrůd vyznamenaných v roce 1952. květ má až 12 cm v průměru. Okvětí je krémově bílé, na bázi lístků přechází do empírově žluté (603/1). Korunka je široká, s vroubkovaným okrajem, silně zkadeřená, okraj tmavě oranžový (persimonová oranž) (710/1), střed tmavě žlutý (indická žluť 6/1). Je to výborná odrůda pro výsadbu a řez.
´Deane Durbin´ (bar. tab XI/5) patří také do této skupiny.
´Dick Wellband´ (Mrs. R. O. Backhause, 1929) je výborná odrůda s krémově bílým okvětím průměru 10 cm a široce rozevřenou, oranžově žlutou (11/1) pakorunkou. Okvětní lístky mají výrazné ostré špičky. Nevýhodou je, že i velké cibule někdy nevykvétají.
´John Evelyn´(bar. tab. XI/4) patří také do této skupiny.
´Pink Select´ (L. v. Leeuven & Sons, 1947) je dosud nejlepší růžová odrůda. Okvětí má 9 cm v průměru, je krémově bílé, pakorunka je vroubkovaná, zvlněná, při rozkvětu krémově žlutá (407/1), při plném květu na rostlině lososově růžová. Nedostatkem všech dosavadních růžových odrůd je, že úplně rozkvetlé květy zrůžovějí jen na rostlině, což už je v době, kdy balení a expedice rostliny již nejsou možné. Květy řezané ve stavu polorozkvetlých poupat, jak je to pro balení narcisů obvyklé, dostávají při rozkvětu ve vodě špinavě žlutou barvu. Proto růžové odrůdy narcisů zůstanou zatím jen odrůdami pro venkovní výsadbu.
´Rococo´ (v. Tubergen, 1924) (bar. tab. XI/2) je jednou z nejhodnotnějších odrůd této skupiny, která v roce 1947 dostala nejvyšší cenu. Čisté bílé okvětí má až 12 cm v průměru. Je kadeřavé, hustě zvlněné, pakorunka je plochá se žlutým (čínská žluť 606) okrajem a krémově bílým středem. Je to výborná odrůda pro výsadbu a řez.
´Roseate Hues´ (bar. tab. XI/3) patří také do této skupiny.
´Sempre Avanti´ (de Graaff Bros., 1938) je zajímavá odrůda s krémovým okvětím a kuželovitou pakorunkou. Okvětí má 10 cm v průměru, pakorunka je zlatavě oranžová (10/1). Střed korunky pozvolna přechází do žluté (606). Je to zdravá, bujně a bohatě rostoucí odrůda. Rychlí se od 15. ledna.

PODSKUPINA II c): zahrnuje dlouhokorunné odrůdy, jejichž okvětí i pakorunka jsou bílé nebo krémové. Pokud je zbarvení krémové, je okvětí vždy světlejší než pakorunka:

´Ludlow´ (A. M. Wilson, 1937) je krásná čistě bílá odrůda, která má dlouhou trubkovitou pakorunkou se zelenými skvrnami na bázi. Pakorunka se zoubkovaným okrajem stojí kolmo k širokému a plochému okvětí. Tato odrůda, která je mnohem podobnějším trubkovitým narcisům než dlouhokorunným, je výborná pro výsadbu a řez.
´Truht´ (G. L. Wilson, 1936) je výborná bílá odrůda., která je zjevem podobná spíše trubkovitým narcisům. Okvětí je hladké, okvětní lístky se dobře překrývají. Trubkovitá korunka je zevně bílá, uvnitř na bázi světle žlutá.

PODSKUPINA IId): Zahrnuje dlouhokorunné odrůdy, jejichž barevná sestava nepatří ani do jedné ze skupiny a), b), c):

´Binkie´ (W. Wolfhagen, 1938) je velmi zajímavá, obráceně dvoubarevná, dlouhokorunná odrůda. Okvětí má 10 cm v průměru, je primulkově žluté (601/1). Pakorunka je vroubkovaná a na okraji stejně barevná jako okvětí, ale směrem k bázi o hodně světlejší (601/3). Barva pakorunky přechází při plném rozkvětu do bílé. Je to výborná odrůda pro výsadbu a řez.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>