Plné narcisy

SKUPINA IV – „PLNÉ NARCISY“: Zahrnuje všechny plnokvěté narcisy. Nemají krásu a eleganci jednoduchých narcisů, ale jako hrnkové rostliny pro rychlení mají svůj význam. Až na malé výjimky se žádná odrůda nehodí pro venkovní výsadbu, protože mají poměrně těžké květy a při silném větru se lámou. Dobře použitelné pro venek jsou jen plnokvěté tazetty.

´Camellia´ (´Emperor´ sport, v. d. Zalm, 1930) má květy středně velké, žluté, hustě plné. Stvoly jsou dlouhé a pevné.
´Cheerfulness´ (R. A. v. d. Schhoot, 1923) je plná tazetta s 3 – 5 květy na stvolu. Květy mají průměr 5,5 cm. Okvětní lístky jsou krémově bílé. Pakorunka přeměněná v lístky je žlutá. Je to výborná odrůda pro řez a pozdní rychlení.
´Daphne´ (F. Culpin, 1914) má čistě bílý, menší květ průměru 7 cm. je plný, pakorunka je přeměněná. Je to výborná odrůda pro řez.
´Inglescombe´ (Bar. tab. XII/3) patří také do této skupiny.
´Mary Copland´ (W. F. M. Doplane, 1914) má velký květ průměru 9 cm. Okvětní lístky jsou smetanově bílé. Střed květu je nepravidelný, krémový s oranžovou (11) pakorunkou, která je přeměněna v lístky. Okvětní lístky pakorunky se střídají s krémovými lístky okvětí. Okvětní lístky jsou vykrojené, s ostrou špičkou uprostřed.
´texas´ (R. O. Backhouse, 1928) má průměr květů 10 cm. vnější okvětní lístky jsou empírově žluté (603/1), střed květů s pakorunkou přeměněnou na lístky je šafránově žlutý (7). Lístky pakorunky se střídají s lístky okvětí. Je to výborná odrůda pro rychlení od 15. ledna. Ven se může vysazovat jen na dobře chráněných místech.
´Van Sion´ – viz skupina X. N. telamonius var. plenus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>