Krátkokorunné narcisy

SKUPINA III – „KRÁTKOKORUNNÉ NARCISY“: Zahrnuje odrůdy, které mají na stvolu jeden květ. Korunka není delší než třetina délky okvětních lístků. Tato skupina se rovněž dělí na 4 podskupiny:

PODSKUPINA III): má okvětí a pakorunku barevné. Barva pakorunky není světlejší než barva okvětí:
´Chungking´ (G. L. Wilson, 1942) je velmi dobrá odrůda se středně velkými květy. Okvětí je tmavě žluté, s hladkými okvětními lístky, které se dobře překrývají. Pakorunka je oranžově červená. Je to odrůda výborná pro řez.
´Edward Buxton´ (A. Sandys – Sinech, 1932) má středně velké květy, které mají 9,5 cm v průměru. Okvětí je primulkově žluté (601/3). Pakorunka je jemně vroubkovaná, miskovitá. Kraj pakorunky je oranžový (persimon oranž 710/1), střed má tmavě žlutý (indická žluť 6/1). Je to výborná odrůda pro rychlení od 15. prosince.

PODSKUPINA IIIb): Zahrnuje odrůdy, jejichž okvětí je bílé a pakorunka barevná:
´Firetail´ (E. M. Crosfield, 1910) má středně velký květ, který má 9,5 cm v průměru. Okvětí je krémově bílé. Pakorunka je vroubkovaná, na okraji jaspisově červená (018), uvnitř oranžově žlutá (11/1). Je to starší odrůda, která je však ještě na trhu.
´La Riante´ (P. v. Deursen, 1933) je dobrá, poměrně nižší odrůda s čistě bílým okvětím, velkým v průměru 8,5 cm. má široce rozevřenou, zřasenou, oranžovou (12/1) pakorunkou. Je velmi dobrá pro řez a výsadbu. rychlí se od 15. ledna.
´Mahmoud´ (J. L. Richardson, 1937) je velmi dobrá, vysoce hodnocená odrůda s pevnými, voskovitými okvětními lístky. Barva okvětí je čistě bílá. Malá, plochá pakorunka je tmavě oranžově červená. Je to výborná odrůda pro výsadbu a řez.
´Sneeuwprinses´ (J. W. A. Lefeber, 1944) má sněhobílé okvětí průměru 9 cm s oválnými, zvlněnými lístky. Pakorunka je plochá, jemně vroubkovaná, s úzkým oranžovým (12) okrajem a citrónově žlutým (4/1) středem. Je to velmi dobrá odrůda pro řez a rychlení od 1. února.
´Veger´ (P. v. Deursen, 1930) je vysoká odrůda s čistě bílým, jemně krepovaným okvětím průměru 9 cm. okvětní lístky mají zvláštní lesk, připomínající motýlí křídla. Pakorunka je kadeřavá, na okraji oranžová (12), uprostřed tmavě žlutá (indická žluť 6/2). Je výborná pro rané rychlení od 10. ledna.

PODSKUPINA IIIC): zahrnuje krátkokorunné odrůdy, jejichž okvětí a pakorunka jsou bílé nebo krémové. Pokud jsou zbarveny krémově, nesmí být pakorunka světlejší než okvětí.

´Chinese White´ (G. L. Wilson, 1937) (bar. tab. XII/4) je výborná sněhobílá odrůda, poctěná nejvyššími cenami. Květy má velké, hladké, široké, průměru 9,5 cm. okvětní lístky se překrývají. Pakorunka je malá, miskovitá, na okraji vroubkovaná, krémově bílá se slabě zeleným očkem. Je to zatím nejlepší odrůda této skupiny, výborná pro výsadbu a řez.
´Frigid´ (G. L. Wilson, 1935) je krásná, vysoce ceněná odrůda s příjemnou vůní. Květy jsou středně velké, mají 8,5 cm v průměru. Okvětí je bílé, jemně nazelenalé, pakorunka malá, čistě bílá se zelenavým očkem. Tato odrůda je zvláště ceněna pro své pozdní kvetení, někdy i koncem května, tj. v době, kdy většina odrůd narcisů je dávno odkvetlá.
´Portrush´ (G. L. Wilson, 1947) má středně velký květ průměru 8,5 cm, se široce vejčitými okvětními lístky slonově bílé barvy. Pakorunka je plochá, krepovaná, rovněž slonově bílá s tmavě zeleným očkem. Kvete pozdě.

PODSKUPINA III): Zahrnuje barevné kombinace, které neodpovídají předešlým podskupinám a), b), c). odrůdy této podskupiny jsou zatím velmi vzácné a nedostupné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>