Jonquilla hybrida

SKUPINA VII – „JONQUILLA HYBRIDA“: Zahrnuje odrůdy se zlatožlutými květy, které neobyčejně sladce voní. Květy jsou na stvolu 1 – 3. mají delší trubkovité pakorunky. Podle délky pakorunky je skupina rozdělena na 2 podskupiny:

PODSKUPINA VIIA): zahrnuje odrůdy, jejichž pakorunka je delší než dvě třetiny délky okvětních lístků.

´Golden Goblet´ (v. Tubergen, 1927) má průměr květu 8 cm. Okvětní lístky jsou zvlněné, vejčité, s malou špičkou, žluté (2). Trubkovitá pakorunka je dlouhá 4 cm, tmavě žlutá (3-4). Květ krásně voní. Je to výborná odrůda k řezu i k rychlení.
´Golden Sceptre´ (de Graaff Bros., 1914) je starší odrůda, která je stále ještě na trhu. Má na stvolu 1 – 2 krásně vonící květy. Průměri květu je 7 cm. okvětí je o nco světlejší než trubkovitá pakorunka. Trubka se jen mírně rozevírá a je nepravidelně vroubkovaná. Je to výborná odrůda jak pro řez, tak i pro rychlení.

PODSKUPINA VIIb): zahrnuje odrůdy, jejichž pakorunky jsou kratší než dvě třetiny okvětních lístků.

´Orange Queen´ (Cartright & Goodwin, 1908) je odrůda vysoká 35 cm s oranžovými (4 – 5) květy, které jsou tři na stvolu. Okvětní lístky jsou vejčité, zašpičatělé. Pakorunka se mírně rozšiřuje a je jemně pravidelně zvlněná. Intenzivně voní a nápadně pbohatě kvete. Je to výborná odrůda pro rychlení i řez.
´Trevithian´ (P. D. Williams, 1927) je jedna z nejlepších zahradních jonquill, vysoká téměř 60 cm, se 2 – 3 květy na stvolu. Okvětní lístky jsou široce oválné, vnější mají malou ostrou špičku. Délka pakorunky činí asi polovinu délky okvětních lístků. Květ velmi příjemně voní. Je to velmi dobrá odrůda pro řez a rychlení, která se vyborně množí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>