Cyclamineus hybridy

SKUPINA VI – „CYCLAMINEUS HYBRIDY“: zahrnuje odrůdy, které mají na každém stvolu jeden květ s nazpět zahnutými okvětními lístky a delší trubkovitou pakorunkou. Podlé délky pakorunky se dělí na svě podskupiny:

PODSKUPINA VIy): Zahrnuje odrůdy, jejichž trubkovitá pakorunka je delší než dvě třetiny délky okvětních lístků:

´Charity May´ (C. F. Coleman, 1949) je vysoká 30 – 40 cm. Květ má světle žlutý, až 9 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široké a překrývají se. Pakorunka je jemně skládaná. Množí se velmi dobře. Je to výborná odrůda jak pro výsadbu, tak i pro pěstování v hrnkách.
´Dove Wings´ (C. F. Coleman) je krásná dvoubarevná odrůda s krémově bílými okvětními lístky a kanárkově žlutou (2) pakorunkou. Velmi dobře se množí a je výborná pro venkovské výsadby.
´February Gold´ (de Graaff Bros., 1923) je velmi dobrá odrůda pro rané rychlení. Květ má 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou světle žluté. Pakorunka je protáhlá, zvonkovitá, silně zvlněná, sytě žlutá (3 – 4)
´February Silver´ (de Graaff Bros., 1949) má velké květy až 9 cm v průměru. Okvětní lístky jsou krémové, pakorunka rozevřená, hluboce vykrojená a vroubkovaná po celé délce. Barva pakorunky je světle žlutá (1/1 –1/2)

PODSKUPINA VIb): Zahrnuje odrůdy, jejichž trubkovitá pakorunka je kratší než dvě třetiny délky okvětních lístků. Zatím je na trhu velmi málo odrůd této podskupiny:

´Beryl´ (P. D. Williams, 1907) je krásná odrůda vysoká jen 20 cm, s půvabným sklopeným květem. Okvětní lístky jsou světle žluté, zahnuté nazpět. Pakorunka je malá, žlutá, s páskovitým, cihlově červeným okrajem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>