Botanické zařazení a třídění

Rod Narcismus L.1) patří do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae). V 19. a 20. století byl celý rod systematicky stále znovu zpracováván, takže se zdá, že konečně v roce 1961 nastalo určité ustálení jak v pojmenování, tak i v systematice narcisů tím, že RHS v Londýně převzala a od té doby používá systematiku vypracovanou dr. Fernandesem z University Coimbra v Portugalsku. Dr. Fernandes vypracoval svou botanickou systematiku rodu Narcissus L. na základě dlouhodobé cytologické a genetické práce.

Rozdělení narcisů podle zahradnických hledisek bylo dílem dvou již jmenovaných mohutných zahradnických organizací Anglie a Holandska. Podle této klasifikace byly narcisy rozděleny do 11. skupin, z nichž prvních devět jsou skupiny zahradních narcisů, desátá je skupina planě rostoucích narcisů a jim růstově podobných hybridů a jedenáctá skupina je věnována odrůdám, které nepatří ani do jedné z předešlých skupin. Rozdělení je toto:

Skupina I – „Trubkovité narcisy“,
Skupina II – „Dlouhokorunné narcisy“,
Skupina III – „Krátkokorunné narcisy“,
Skupina IV – „Plné narcisy“,
Skupina V – „Triandrus hybridy“,
Skupina VI – „Cyclamineus hybridy“,
Skupina VII – „Jonquilla hybridy“,
Skupina VIII – „Tazetta hybridy“, též „Poetaz narcisy“,
Skupina IX – „Poeticius hybridy“
Skupina X – „Planě rostoucí druhy a jim podobné hybridy“,
Skupina XI – „Smíšené (miscellaneous) narcisy“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>