Lilium pumilum

Lilium pumilum D. C. (syn. L. tenuifolium FISCH.) je 30 – 60 cm vysoká lilie s úzkými trávovitými lístky a hroznem drobných turbanovitých květů. Mají jasně šarlatově červenou barvu, jsou úplně bez teček a mají světlejší nektaria. Pyl je červený. Květy nepříjemně páchnou. Kvete v červnu. Ze semen vzchází epigeicky, rychle a část semenáčů vykvétá už druhý rok po výsevu. Je to hlavní a zřejmě přirozený způsob rozmnožování, protože malá bílá cibule není dlouhověká – obvykle hyne po třech až čtyřech letech. V přírodě roste v Koreji a v přilehlé oblasti Číny a zasahuje až na Sibiř.

Cv. ´Golden Gleam´ (Hutfelen) je výběr s jasně oranžově žlutými květy; pěstovaná ze semen seštěpí.
Cv. ´Yellow Bunting´ (dr. Skonner) má čistě kanárkově žlutý květ; pěstovaná ze semena neštěpí (uvádí se na trhu také pod jmény ´Canary Yellow´, ´Goldfinch´ a ´Pure Yellow´).
Cv. ´Red Star´ (?) má méně zahnuté okvětní lístky než základní typ, takže květenství je tvořeno lehce poniklými hvězdičkami jasně červené barvy; pěstovaná ze semen neštěpí.
Cv. L. X tenuicon (Bangsová) je skupina, obsahující křížence s L. concolor var. pulchellum, které mají ploché kvítky hnědočerně tečkované a nevelké rozdíly v červené barvě.

L. pumilum je prvotřídní rostlina pro skalku, a proto by bylo vhodné vypěstovat více kříženců.
Cibuli vysazujeme 6-7 cm hluboko do kamenité půdy chudé vápníkem, na slunné stanoviště. Je plně mrazuvzdorná, v zimě žádá sucho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>