Lilium polyphyllum

Lilium polyphyllum D. Don je vzácná lilie vysoká 80 – 120 cm, která má špičaté, živě zelené listy a květenství složené z bílých květů přechodného tvaru mezi turbanovitým a trubkovitým. Květy jsou poniklé a jejich hrdlo, které je sytě růžově tečkované, se poměrně náhle rozšiřuje asi na průměr 7 cm. kvete v červnu až v červenci. Cibule je nežloutlá, vysoká a úzká, s úzkými, tenkými šupinami. Ze semen klíčí hypogeicky, pomalu a semenáče vykvétají čtvrtý a pátý rok. Množí se pomalu a i v přírodě se rozmnožuje hlavně semeny. Roste nejvíce v Kašmíru na prudkých svazích ve skalních štěrbinách, kde má na jaře dostatek vláhy z tajícího snhu. Léto je poměrně suché, pokud je v horách možné o suchu mluvit, a zimy, vzhledem k tomu, že roste ve výši až 3000 m, tuhé.

L. polyphyllum se pěstuje nesnadno pro vyhraněné nároky na podnebí. V našich podmínkách je nejlépe ji pěstovat ve vysokých hrnkách (koření hluboko) a přezimovat pod sklem, kde ji můžeme zaručit v zimě sucho. Ve volné půdě by bylo možné pěstovat v humusu mezi balvany na velkých skalkách a na zimu krýt před vlhkem. Pro pěstování ve velkém není vhodná – uplatní se spíše jako náročný exponát ve sbírkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>