Lilium pyrenaicum

Lilium pyrenaicum GOUAN je evropská lilie, vysoká 60-90 cm, která má lodyhu hustě prostlou úzkými listy, z nichž horní, šikmo vztyčené, mají asi poloviční délku dolní. Květenství není příliš bohaté a mívá 3-6 malých, cihlově oranžových, červeně tečkovaných, turbanovitých květů průměru 4-5 cm. květy nepříjemně páchnou. Kvete v květnu. Semena klíčí epigeicky, pomalu a semenáče vykvétají pátý a šestý rok. Cibule je bílá, kulovitá, složená z velkého počtu úzkých, masitých šupin. V přírodě roste na svazích a v oblasti Pyrenejí a v Transylvánských Alpách hlavně mezi nízkými keři.

Var. luteum LAM. Je v přírodě mnohem hojnější než základní typ. Má světle žluté, drobně černě tečkované květy. Od velmi podobných žlutokvětých forem L. carniolicum se liší hlavně úzkou dlouhou čnělkou.

Pokud je L. pyrenaicum uváděna v cenících , bývají označovány obě světle žluté formy zvlášť: základní typ jako L. pyrenaicum rubrum, žlutá varieta jako L. pyrenaicum luteum.

L. pyrenaicum se příliš nehodí pro pěstování ve velkém, protože se malo rozmnožuje , ačkoliv je to jinak mrazuvzdorná a nenáročná lilie. Cibule sázíme 10 cm hluboko do štěrkovité půdy do lehkého polostínu a kryjeme v zimě proti vlhku. Dobře se hodí i do větších skalek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>