Lilium philippinense

Lilium philippinense BAK. (bar. tab. XVII/1) má na hnědavě zbarvené lodyze, vysoké 60 – 90 cm, střídavě umístěné listy a 1 – 3 bílé, úzce trubkovité květy se žlutým hrdlem. Okvětní lístky mají zvenčí sytě růžové pruhy. Kvete v srpnu až v září. Cibule, která raší obvykle až počátkem května, je poměrně malá. Rostlina není příliš mrazuvzdorná a velmi snadno podléhá mozaice. Ze semen vzchází epigeicky, rychle a semenáče kvetou ve skleníku už za 11 – 18 měsíců po vysetí. V přírodě roste na ostrově Luzonu, který je jedním z nejjižnějších nalezišť lilií vůbec.

L. philippinense se v našich poměrech nejlépe hodí pro hrnkovou kulturu k rychlení, kde se dá pěstovat ve velkém i jako dvouletka. Ve volné půdě ji sázíme 10 cm hluboko do propustné humózní zeminy na slunné stanoviště. Na zimu ji musíme důkladně nakrýt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>