Lilium philadelphicum

Lilium philadelphicum L. je vysoká 60 – 100 cm, s listy v přeslenech. Květy jsou obrácené vzhůru a mají úzké, jasně oranžové okvětní lístky, které jsou drobně tečkované (v přírodě lze najít i exempláře žluté a naopak červené). Má poměrně plochou bílou cibuli, šupiny jsou zaškrcované. Ze semen vzchází hypogeicky, dosti variabilně, většinou však rychle. Volně roste na velké ploše USA od východního pobřeží až ke Skalistým horám. Je to nejrozšířenější americká lilie vůbec.

Var. andinum NUTT. Má šedavé listy, které vyrůstají na lodyze střídavě. Převládá v západní části areálu L. philadelphicum.
l. philadelphicum byla křížena s L. dauricum; výsledné hybridy jsou červeně oranžové a poměrně časně kvetou – uvádíme:
Cv. ´Philada´ (dr. Skonner) má jasně červené květy a raně kvete.
Cv. ´Praire hybrids´ (Brown) je skupina lilií v oranžových odstínech (jsou kříženci s L. dauricum a L. X hollandicum).dobře snášejí letní suchá vedra.

L. philadelphicum je plně mrazuvzdorná, nesnáší však v zimě vlhko; nesvědčí jí ani příliš deštivé léto. Cibule sázíme asi 8 cm hluboko do hlinité půdy na slunné stanoviště a zjara jí dodáme dostatek vláhy. Zvláště dobře se hodí pro vnitrozemské klima.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>