DSC_0609

Požadavky na stanoviště

Tulipány vyžadují půdy středně těžké až lehké, písčitohlinité, záhřevné, dobře propustné, vlahé a zásobené humusem a živinami. Půdní reakce je nejvhodnější neutrální až slabě alkalická. Zcela nevhodné jsou půdy těžké, zamokřené, chudé vápnem nebo opět písčité, mimořádně suché, mělké a štěrkovité. Záhony mají být pokud možno na rovině. Tulipánů se nedaří v trvalém zastínění budovami a keři, potřebují alespoň několik hodin slunce. Ve větrných polohách se zvláště vzrůstnější odrůdy ohýbají, kroutí a někdy se i lámou.

Po vysazení cibulí na podzim prospívá tulipánům vlhčí a chladnější počasí a pro dobré zakořenění cibulí i pozdější nástup mrazů a celkově mírnější zima. Po vzejití na jaře vyžadují tulipány dostatek vláhy; příznivější je pozvolnější oteplování. Stálé deště a vysoká vzdušná vlhkost se nepříznivě projevují silnějším výskytem zhoubné botrytidy. V době dozrávání porostů a při sklizni má být sucho a teplo. Vlhko a chladno nepříznivě ovlivňují hodnotu cibulí a znesnadňují jejich sklizeň a sušení. V době skladování tulipánových cibulí jsou vhodnější teplejší a sušší poměry.

Botanické tulipány vyžadují místo na plném slunci, v závětří, v půdách s dokonalou propustností a relativně hlubokou výsadbu.

Před výsadbou tulipánů se nehnojí čerstvým slamnatým hnojem, močůvkou nebo fekáliemi. Velmi vhodný je však dobře uleželý kompost bohatý vápnem a některé plné hnojivo (například citramfoska v dávce 10 až 12 dkg na 1m2. před sázením se záhon hluboko zryje, zem se dobře rozpracuje a povrch se urovná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>