DSC_0632

Darwin-hybridy

SKUPINA VII – „DARWIN-HYBRIDY“: první odrůdy této skupiny vyšlechtil holandský šlechtitel D. W. Lefeber křížením různých odrůd „Darwinových tulipánů“ s jedním planě rostoucím exemplářem T. fosteriana, který byl dovezen z jižních oblastí Sovětského svazu. Tento původ udává šlechtitel v ročence Královské zahradnické společnosti v Londýně z roku 1965. D. W. Lefeber však neprozradil postup, jak získal křížením diploidních zahradních tulipánů s diploidním T. fosteriana hněd několik triploidních hybridů. Jisté je, že tato skupina znamenala revoluci ve světě tulipánů, protože rostliny jsou vysoké až 0,75 m a mají obrovské, krásně tvarované květy do této doby nevídaných rozměrů. Zatím jsou známé jen červené a žluté odrůdy v různých odstínech. Jsou ranější ne „Darwinovy tulipány“ a velmi vhodné pro výsadbu i pozdní rychlení. Jejich jediným nedostatkem je, že se řezané květy rozevírají již při nižších pokojových teplotách než květy jiných odrůd.

´Apeldoorn´ (D. W. Lefeber & Co., 1951) je vysoký 60 cm. Květ je široce kalichovitý, 8 cm dlouhý, 8,5 cm široký. Okvětní lístky jsou vejčité (10 X 8 cm), vnější nižší, silně vykrojené. Vnější barva lístků je šarlatově červená (819) s fialovým nádechem na hřbetě. Vnitřek květu je svítivější. Terč je hnědočervený se žlutým lemem. Rychlí se od 20. ledna.

´Dover´ (D. W. Lefeber & Co., 1945) je vysoký 70 cm. Květ je široký, 9,5 cm dlouhý, má 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široce vejčité (11 X 7,5 cm), vykrojené a jemně vroubkované. Vnější barva lístků je na hřbetě rybízově červená (821/1), na okraji šarlatová až šarlatově červená (719-819). Vnitřek květu je ještě intenzivnější. Terč je černý s nafialovělým nádechem a citrónově žlutým lemem. Rychlí se od 20. ledna.

´Franklin D. Roosevelt´ (D. W. Lefeber & Co.) je vysoký 65 cm. květ je široce vejčitý, 10 cm dlouhý, má 9 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (12 X 8,5 cm), hluboko vykrojené a jemně vroubkované. Vnější barva lístků na hřbetě je rybízově červená (821/2), na okraji šarlatově červená (819). Vnitřek květu je svítivější. Terč je hnědočerný se žlutým lemem. Rychlí se od 5. února.

´Gudoshnik´ (D. W. Lefeber & Co., 1952) (bat. tab. III/3) je vyoksý 60 cm. květ je široce vejčitý, 10 cm dlouhý, 7,5 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (11 X 6,5 cm), vykrojené. Vnější barva lístků je mimózově žlutá (602), stínovaná šarlatově červenou. Vnitřek květu je kanárkově žlutý se šarlatovou. Terč je hvězdicovitý, modročerný. Rychlí se od 10. ledna.

´Holland´s Glory´ (D. W. Lefeber & Co., 1942) (bar. tab. III/4) je vysoký 50 cm. Květ je zvláštně velký, 11 cm dlouhý, má 6 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (13,5 X 8 cm), vnitřní vykrojené. Barva lístků na hřbetě je rybízově červená (821/2) s oranžovým (717) okrajem a žlutou bází. Vnitřek květu je oranžový. Terč je zelenavě černý (Rép. 350/3). Je vhodný pro výsadbu.

´Lefeber´s Favourite´ (D. W. Lefeber & Co., 1942) je vysoký 55 cm. květ je vejčitý, 9 cm dlouhý, má 7,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou hluboce vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je rybízově červená, na okraji šarlatově červená. Vnitřek květu je intenzivnější. Terč je šafránově žlutý (7). Rychlí se od poloviny února.

´London´ (D. W. Lefeber & Co., 1950) je vysoký 60 cm. květ je široce vejčitý, 9,5 cm dlouhý, má 7 cm v průměru. Okvětní lístky jsou kulaté (10 X 8 cm), obojí vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je rybízově červená (821/1), na okrajích šarlatově červená (819). Vnitřek květu je svítivější. Terč je hnědočerný se žlutým lemem. Rychlí se od 10. ledna.

´Oxford´ (D. W. Lefeber & Co., 1945) je vysoký 65 cm. Květ je široce vejčitý, 9 cm dlouhý, 8 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (11 X 7,5 cm), obojí vykrojené, okraje vroubkované a sklopené dovnitř. Barva lístků na hřbetě je rybízově červená (821), na okraji šarlatová. Vnitřek květu je svítivější. Terč je velký, šafránově žlutý (7). Kvete venku později než ostatní odrůdy této třídy. Rychlí se od konce ledna.

´Red Matador´ (v. Tubergen, 1942), je vysoký 55 cm. květ je kulovitý, rozevřený, 8,5 cm dlouhý, má 9 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (9,5 X 6 cm), vnitřní vykrojené, se špičkou uprostřed, okraje vroubkované. Vnější barva lístků na hřbetě je světle karmínově červená (822/3), okraje rumělkově červené (18). Vnitřek květu je oranžově červený (717). Terč je menší, na vnitřních lístcích žlutý, na vnějších nazelenalý. Je to výborná odrůda pro řez a výsadbu.

´Spring Song´ (J. H. Veldhuizen van Zaten, 1946) je vysoký 60 cm. květ je široce vejčitý, 9 cm dlouhý, má 7 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (10,5 X 7,5 cm), oboje vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je karmínově červená (822/1), okraje krvavě červené (820/1), vnitřek květu je šarlatově červený. Terč je hvězdicovitý, modrý, s krémově bílým lemem. Je to vhodná odrůda pro řez a výsadbu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>