DSC_0623

Breeder tulipány

SKUPINA VIII – „BREEDER TULIPÁNY“: Do této skupiny jsou zařazeny tulipány oválného nebo kalichovitého tvaru v barvách od žlutooranžové přes hnědou, mahagonově červenou a purpurovou až k fialové. Terče mají bílé nebo žluté, velmi často stínované modrou, zelenou nebo černou. Kvetou pozdě. Dříve byla tato skupina rozdělena na dvě skupiny: na skupinu holandskou a skupinu anglickou. Poněvadž však během doby odrůdy anglické skupiny z velké části vymizely, byly obě tyto skupiny v roce 1958 spojeny.

´Brigadier´ (v. Tubergen, 1937) je vysoký 67 cm. Květ je vejčitý, 8 cm dlouhý, 6 cm široký. Okvětní lístky jsou vejčité (8 X 6 cm), vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků je svítivě červená (20/1), u kraje světlejší, se slámově žlutým okrajem. Vnitřek květu je paprikově červený (715/2). Terč je kulatý, slámově žlutý (604), na vnějších lístcích s jemně zelenou kresbou.

´Cherbourg´ (1915) je vysoký 76 cm. Květ je vejčitý, 8 cm dlouhý, má 6,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (8 X 5,5 cm). Vnější barva lístků na hřbetě je měděně fialová, na okrajích tmavě žlutá. Vnitřek květu má světlejší odstín se šedě fialovou kresbou. Terč je hvězdicovitý, žlutý s olivovým okrajem. Je to vhodná odrůda pro výsadbu a řez.

´Georges Grappe´ (v. Tubergen, 1939) (bar. tab. III/1) je vysoký 80 cm. květ je široce vejčitý, 7,5 cm dlouhý, má 5,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou vejčité (8,5 X 5,ý cm), vnitřní vykrojené, vnější tupě zakončené. Vnější barva lístků na okraji je šeříková, dolní část fialová. Vnitřek květu je světle maceškově fialový, na okraji světlejší. Terč je světle modrý s krémovým lemem. Je to vhodná odrůda pro řez a výsadbu.

´Gil Blas´ (v. Tubergen, 1938) je vysoký 60 cm. Květ je na bázi užší, kalichovitý, 8 cm dlouhý, 7 cm široký, s okraji sklopenými dovnitř. Okvětní lístky jsou oválné (8,5 X 5 cm), mírně vykrojené. Vnější barva lístků je kaštanově červená (1030). Vnitřek květu má stejnou barvu, jen u okrajů hnědší. Terč je malý, žlutý, cípatý, uprostřed nazelenalý. Je to vhodná odrůda pro řez a výsadbu.

´Indian Chief´ (V. v. d. Vinne, 1932) je vysoký 75 cm. Květ je protáhlý, 9 cm dlouhý, 5 cm široký, s okraji po stranách sklopenými dovnitř. Okvětní lístky jsou vejčité (10 X 5 cm), vykrojené a místy střižené. Vnější barva lístků na hřbetě je fialově karmínová (027 – 0027), na okraji tmavě karmínově červená. Vnitřek květu nad terčem je tmavě hnědočervený (00823), na okraji tmavě karmínový (824). Terč je žlutý.

´Jago´ (Jiránek, 1962) je vysoký 65 cm. květ je velmi široký, 6,2 cm dlouhý a 7 cm v průměru, mírně porozevřený. Okvětní lístky jsou vejčité (8,5 X 6,3 cm). vnější barva lístků je bronzová a žlutá, okraj žlutý, střed hnědorůžový, místy až fialově růžový. Vnitřek květu je na okraji žlutý, ke středu okrově žlutý, nad terčem a ž tmavě hnědý. Terč je citrónově žlutý se špinavě zeleným lemem. Je to vhodná odrůda pro výsadbu a řez.

´Jeroen Bosch´ (bar. tab. III/5) patří také do této skupiny.

´J. J. Bouman´ (v. Tubergen, 1938) je vysoký 70 cm. Květ je široce vejčitý, 7,5 cm dlouhý, má 7 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široce vejčité (8 X 5,5 cm), vnitřní mírně vykrojené a složené tak, že tvoří tupou špičku. Vnitřek květu nad terčem je rybízově červený, směrem k okraji postupně prostoupený oranžově žlutou, na okraji oranžově žlutý. Terč je tmavě žlutý (6) cm s hnědým okrajem. Je to vhodná odrůda pro řez a výsadbu.

´Louis XIV.´je vysoký 74 cm. květ je překrásný, široce vejčitý, 8 cm dlouhý, má 5,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široce vejčité (8,5 X 5,5 cm), vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je tmavě fialová (Rép. 191/1 – 192/2), okraje bronzově žluté. Vnitřek květu je tmavě fialový s oranžově hnědým (Rép. 314/2) okrajem. Terč je tmavě zelený. Je to sice velmi stará, ale stále ještě nejkrásnější odrůda ze všech tulipánů.

´Marion´ (bar. tab. III/2) patří také do této skupiny.

´Orange Beauty´ (1905) je 60 cm vysoký. Květ je vejčitý, 6,5 cm dlouhý, 6 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široce vejčité (7 X 6 cm), vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je hnědočervená s fialovějším ojíněním a oranžovým okrajem. Vnitřek květu nad terčem je tmavě červený, přechází do červené a je na okraji oranžově žlutý. Terč je hvězdicovitý, černý s tmavě žlutými paprsky. Je to vhodná odrůda pro výsadbu a řez.

´Panorama´ (V. v. d. Vinne, 1919) je vysoký 62 cm. květ je široce vejčitý, uzavřený, 7 cm dlouhý a stejně široký. Okvětní lístky jsou široké (9 X 6,3 cm), oboje vykrojené. Barva lístků je hnědočervená s oranžovým nádechem a úzkým oranžovým okrajem. Vnitřek květu je krvavě červený a u okrajů oranžovější. Terč je hnědočerný. Je jednou u mála odrůd této skupiny, která se dá použít pro pozdní rychlení.

´President Hoover´ (E. H. Krelage & Son, 1930) je vysoký 64 cm. Květ j protáhle vejčitý, 7 cm dlouhý, 5 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (8 X 5,3 cm), vnější zašpičatělé, vnitřní vykrojené. Všechny lístky jsou sklopené dovnitř. Vnější barva lístků na hřbetě je lososově růžová, na okraji krvavě červená (820), okraj je oranžově červený (717). Vnitřek květu je nad terčem krvavě červený, na okrajích oranžově červený. Terč je citrónově žlutý, u středu lístků špinavě zelený. Kvete velmi dlouho.

´Tantalus´ (E. H. Krelage & Son, 1930) je vysoký 75 cm. květ je široce vejčitý, 6 cm dlouhý, 6,5 cm široký. Okvětní lístky jsou široce vejčité (7 X 5,7 cm), obojí vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je světle šedofialová, uprostřed prostoupená krémovou, se špinavě žlutým okrajem. Vnitřek květu j špinavě žlutý, nad terčem hnědofialový. Terč je šafránově žlutý (7).

´Yellow Perfection´ (bar. tab. III/6) patří také do této skupiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>