Kopie - DSC_0424

Lilium wilsonii

Lilium wilsonii LEICHTL. (bar. tab. XVI/4)je často uváděna jako L. dauricum var. pardinum nebo L. dauricum var. wilsonii. Typ klíčení, stavba cibule i doba květu ji však podstatně odlišují od lilie, kterou dnes nazýváme L. dauricum (nesprávně). Na přímé zelené lodyze, vysoké 60 – 80 cm, má jasně zelené kopinaté listy a několik vzpřímených miskovitých květů pastelově oranžové barvy,s drobnými červenými papilami. Středem okvětních lístků se táhne žlutý pruh. Průměr květu je asi 10 cm. kvete v srpnu. Seman klíčí epigeicky, rychle a rostliny kvetou třetí rok po výsevu. Cibule je bílá, poměrně malá. V přírodě roste v Japonsku na ostrově Honsú, společně s L. auratum.

Var. Flavum (CONST.) má citrónově žluté květy se světle oranžovým pruhem uprostřed okvětních lístků. Na trhu bývá nabízena i jako výpěstek pod jménem ´Marlyn Ross´.

L. wilsonii je velmi pěkná lilie pro skupinovou výsadbu. je jedinečná nejen svou jasnou barvou, ale i tím, že kvete až v srpnu, kdy je jedinou kvetoucí lilií s miskovitým květem. Cibuli sázíme 10 cm hluboko do kypré půdy s rašelinou, neobsahující vápník, na slunce nebo do lehkého polostínu. Pro snadné množení semenem a pro vhodnost ke skupinovým výsadbám a ke křížení (pro získání pozdě kvetoucích hybridů) si obě barevné formy zaslouží větší rozšíření. Je dostatečně mrazuvzdorná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>