Lilium sargentiae

Lilium sargentiae WILS. Je dosti podobná L. regale. Liší se jen tím, že její květy, smetanové trubky s nažloutlým hrdlem, jsou trochu menší, mají hnědý pyl a vnější stranu okvětních lístků rezavě nazelenalou. Kvete také asi o 14 dnů později (v červnu) a méně voní. Je vysoká 120 – 150 cm. semena klíčí epigeicky, většinou rychle. V paždích úzkých kopinatých listů se pravidelně tvoří pacibulky. Cibule je hnědočervená, poměrně velká. V přírodě roste ve stejné oblasti jako L. regale. Byla mateřskou rostlinou L. X aurelianense (kříženci byli popsáni pod heslem „Aurelian hybridy“). Dobře se kříží se všemi čínskými trubkovitými liliemi.

L. sargentiae je trochu choulostivější než L. regale, od které se liší tím, že nemá ráda vápník v půdě. Podléhá také snadněji mozaice. Cibuli sázíme 10 cm hluboko do výživné půdy; v zimě kryjeme proti vlhku i přílišným mrazům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>