Lilium rubellum

Lilium rubellum BAK. je velmi půvabná, 30 – 60 cm vysoká lilie, která má kopinaté listy umístěné na lodyze střídavě. Široce trubkovité květy dosahují až 8 cm v průměru. Květenství jich mívá maximálně 6-8. mají krásnou světle růžovou barvu, velmi vzácně bílou a sytě rezavě hnědé prašníky. Jemně voní. Rostlina kvete v květnu až v červnu. Ze semen klíčí hypogeicky, pomalu a semenáče vykvétají většinou páty rok po výsevu. Stará, přeschlá semena někdy klíčí za 14 – 15 měsíců. Cibule je bílá, složená z nevelkého počtu masitých šupin. V přírodě roste v Japonsku na jižní polovině ostrova Honsů, kde se nejvíce nachází v alpinské zóně (zóna nad hranicí stálých lesů) mezi vřesem a drobnými rododendrony.

L. rubellum se pro malý růst ze semen a velkou náchylnost k chorobám pěstuje ve velkém obtížně, ačkoliv je stále velmi žádána. Odolnější jsou její kříženci s L. auratum, L. speciosum a L. japonicum (popsaní u L. auratum).

Cibuli sázíme asi 7 cm hluboko do směsi listovky, vláknité rašeliny, kompostu určitě neobsahujícího vápník a štěrku do polostínu. Na zimu potřebuje u nás kryt proti vlhku, jinak je poměrně mrazuvzdorná. Postriky různými insekticidy jsou nutné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>