Lilium nepalense D. Don, A. M. 1931, je jednou z barevně nejznámějších lilií. Má 60 .- 90 cm vysokou, daleko bloudící lodyhu, která nese široce kopinaté listy a květenství zvonkovitých velkých květů (průměru 10 – 12 cm). květy mají u základního typu výjimečné zbarvení – jsou pastelově zelenavě žluté, s velkou, purpurově kaštanovou skvrnou, která zasahuje ze středu květu až do poloviny okvětních lístků. Kvete v červenci. Cibule je koncentrická, rudohnědá. Semena klíči epigeicky, rychle a semenáče kvetou třetí a čtvrtý rok. Roste v monzunové oblasti Himaláje, hlavně v nepálu, jak naznačuje i její jméno. Většinou ji najdeme na svazích s kamenitou, propustnou půdou mezi drobnými keříky a bambusem. Byla nalezena i na vápencovém podkladě, ovšem ve vysoké vrstvě humusu.
Var. concolor COTTON má květy zelenavě žluté, bez kaštanově rudého hrdla a bílou cíbuli.
Ver. Robusta hort. je vzrůstnější než základní typ (spíše však jde o obchodní značení).
Oregonští pěstitelé uvádějí, že pěstují L. nepalense ve volné půdě, pro naše podnebí však není pro zahrádky vhodná. Je snad sice poměrně mrazuvzdorná, vyžaduje však v zimě sucho. Nejlépe je pěstovat ji na záhonech v chladném skleníku nebo po několika kusech ve velkých mísách, kde by mohla před vyrašením bloudit. Vždy je však nutná velmi propustná zemina s přídavkem listovky a sekaného rašeliníku.
Pro svou exotickou krásu si L. nepalense zaslouží více pozornosti, ačkoliv u nás asi nikdy nebude rostlinou běžnou. Rozhodně je velmi zajímavým a dosud nevyužitým objektem pro šlechtitele.