Lilium kelloggii

Lilium kelloggii PURDY, A. M. 1903, je zajímavá americká lilie má lesklé listy supořádané v přeslenech. Je vysoká 60 – 120 cm. má turbanovité květy bílé barvy s karmínovým tečkováním, které růžovějí při odkvétání. Ná bázi každého okvětního lístku je žlutý pruh. Kvete v červnu až v červenci. Květy voní. Má velkou cibuli. Ze semen klíčí hypogeicky, většinou pomalu, nejlépe při teplotě 10°C. semenáče vykvétají páty rok po výsevu. Roste v USA v Kalifornii v řídkých lesích s dobře propustnou půdou, kde na počátku doby růstu má hojnost vláhy a během léta a v zimě dosti sucho. Tyto podmínky je velmi obtížné napodobit, a proto se pěstuje dosti vzácně. Cibuli sázíme 10 cm hluboko na pohostinné místo. Nesnáší vápník.

Z jejích hybridů je znám zajímavý starší kříženec s L. martagon a o jeho var. album:

Cv. ´kelmarsh´ (Watt) – je růstem i květy podobný L. kellogii a o jeho osudu není nic známo a pravděpodobně vyhynul.
L. kelloggii se rovněž kříží s L. parryi. Tento hybrid byl ještě dále křížen s L. kellogii a o jeho osudu není nic známo a pravděpodobně vyhynul.
L. kelloggii se rovněž kříží s L. parryi. Tento hybrid byl ještě dále křížen s L. pardalinum var. giganteum a s L. bolanderii a dal vznik kultivarům:
Cv. ´henry Bolander hybrids´ (Watt) – jsou to lilie s turbanovitými květy v různých barvách, většinou bohužel velmi choulostivé jak na letní deště, tak i na vlhké zimy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>