Lilium monadelphum

Lilium monadelphum M. BIEB., A. M. 1932, patří do skupiny kavkazských lilií. Na silné lodyze vysoké 100 – 150 cm nese svěže zelené kopinaté listy a květenství slámově žlutých, více nebo méně kaštanově tečkovaných, široce zvonkovitých květů s dlouhou trubkou. Průměr květů je 8 – 10 cm. žluté prašníky mají naspodu srostlé nitky – tím se liší od podobného L. szovitsianum. Květy nepříjemně páchnou. Kvete v červenci. Ze semen vzchází hypogeicky, pomalu a semenáče vykvétají 5. – 7. rok po výsevu. Cibule je nažloutlá a lodyha tvoří četné jednoleté kořeny. Roste na okrajích lesů v subalpinské zóně v Dagestánské ASSR a v západním Zakavkazsku. Sovětští pěstitelé uvádějí, že se často používala ke křížení – jako samčí rostlina – vždy jen ve směsi s pylem jiných druhů lilií.

Pro naše poměry je to velmi vhodná lilie, kterou sázíme výhradně do polostínu do propustné humózní půdy s listovkou asi 10 cm hluboko. Po přesazení obvykle první rok špatně roste. Nejlepší místo je před tmavším pozadím, kde vynikne svěží barva listů a světlá žluť květů. Pěstování ve velkém ztěžuje její pomalý růst ze semen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>