Lilium japonicum

Lilium japonicum THBG. Je nízká (vysoká 60 – 90 cm), velmi jemná lilie, která mívá 2-4 růžové trubkovité květy se zlatožlutým pylem. Velmi pěkně voní. Vytváří lodyžní kořínky. Kvete na jaře velmi časně, většinou již koncem května. Poupata zakládá na podzim a během zimy. Cibule je drobná, bílá. Semena klíčí hypogeicky, pomalu, přeschlá někdy až za dva roky po výsevu. Semenáče vykvétají pátý a šestý rok a mohou se navzájem trochu lišit v intenzitě růžové barvy. V přírodě roste v pahorkatinách na japonském ostrově Honsů na velmi porézních půdách ze zvětralých vyvřelin. Je japonskou národní lilií a má v tamních pověstech podobnou úlohu jako v Evropě lilie bílá.

Var. album WILS. Má čistě bílé květy; je to velice vzácná barevná varieta. Na trhu není uváděna.
Var. platyfolium hort. Má robustnější vzhled a širší listy. Někdy se považuje za přírodní hybrid s L. rubellum. Je otužilejší než základní typ a lépe roste.

Pro svou nevšední barvu byla L. japonicum křížena s L. auratum a jeho hybridy, což je popsáno u L. auratum.
L. japonicum je velmi náchylná k chorobám, zvláště k fuzariové hnilobě cibule a k mozaice, které brzy podléhá. V našich podmínkách je výhodnější ji pěstovat v hrnkách, které přes léto umístíme do polostínu v zahradě. Vyžaduje propustnou, štěrkovitou zeminu neobsahující vápník. Do směsi země se doporučuje přimíchat drobně tlučené dřevné uhlí. Pro svou náročnost bude asi dlouho spíše vzácnou ozdobou sbírek, ačkoliv z pěstitelského hlediska je pro křížení velmi cenná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>