Lilium humboldtii

Lilium humboldtii ROEZL et LEICHTL. byla objevena s spolupopsána naším cestovatelem B. Roezlem. Rostlina je vysoká 150 – 180 cm a má lesklé listy uspořádané na lodyze v přeslenech. Květy mají tvar neúplně uzavřeného turbanu a teple oranžovou barvu. Jejich průměr je 8 – 10 cm. jsou pokryté velkými purpurovými skvrnami, zvláště ve středu. Kvete v červenci. Ze semen vzchází hypogeicky, pomalu a vykvétá většinou pátým rokem po výsevu. Cibule je velká, rezavě červená. Lodyha vyhání lodyžní kořeny. Volně roste na západním pobřeží USA, v Kalifornii.

Var. Bloomerianum PURDY je drobná forma, která dorůstá jen málo přes 100 cm výšky a vzhledem se podobá základnímu typu.
Var. ocellatum ELWES má květy se žlutavými středy a červeně vroubenými skvrnami.
L. humboldtii var. ecellatum byla otcovskou rostlinou při vyšlechtění „Bellingham hybridů“ (byla křížena s L. pardalinum a L. parryi). Kříženci jsou popsáni u L. pardalinum.

Použití L. humboldtii je podobné jako L. pardalinum. Sázíme ji do vlhčí půdy neobsahující vápno, a to do polostínu asi 10 cm hluboko. Jako většina ostatních lilií západoamerického pobřeží se dlouho usazuje a nesnáší časté přesazování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>