Lilium callosum

Lilium callosum SIEB et ZUCC. Je vysoká 60 – 100 cm a kvete v červenci až v srpnu. Je jednou z mála lilií opravdu vhodných pro větší skalky. Má drobné turbanovité květy, u základního typu většinou porostlá úzkými trávovitými listy. Cibule je malá, bílá, s plochými šupinami. Není dlouhokvětá , a proto je dobře l. callosum vysévat každý rok. Klíčí epigeicky, rychle. Semenáče kvetou třetí rok. Dobře se kříží např. s L. pumilum. Pro malé květy a nevýraznou barvu je komerčními pěstiteli dosti opomíjena. V přírodě roste na obrovské rozloze v celé východní Asii. Od Amuru přes Čínu až po Japonsko.

Var. flaviflorum MAK. Je žlutokvětá, velmi hezká, na souostroví Rjúkjú nahrazuje základní typ.

L. callosum pěstujeme v dobře drénované drnovce na slunci. Cibule sázíme asi 6 cm hluboko. V barvě květu je poměrně variabilní, takže mezi semenáči najdeme i exempláře jasné cihlové a oranžové vedle žlutých a typických kalně oranžových.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>