Lilium bulbiferum

Lilium bulbiferum L. je vysoká 60 – 90 cm a kvete v červnu až červenci. Má vzhůru obrácené miskovité květy zářivě oranžové barvy, drobně hnědorudě tečkované, průměru asi 10 cm. zelená lodyha je hustě porostlá poměrně krátkými kopinatými listy, v jejichž paždí i mezi okvětními stopkami se vyvíjejí kulaté zelené pacibulky, kterými se druh dobře rozmnožuje. Jinak je prakticky autosterilní a má vůbec tendenci omezit květenství ve prospěch tvorby pacibulek. Roste ve střední Evropě, i u nás (např. na Rýchorách).

Var. chaixii STOKER je alpínská forma z Přímořských alp. Rostlina je vysoká pouze 25 – 30 cm a netvoří pacibulky.

Lilium bulbiferum ssp. croceum (CHAIX) PERS. (syn. L. aurantiacum) – lilie šafránová – nevytváří pacibulky, ale spolehlivě vykvétá světle oranžovými, hnědě tečkovanými květy.

Ve venkovských zahradách bývala L. bulbiferum vedle L. candidum nejrozšířenějším druhem a bez jakékoliv péče přetrvávala často desítky let. Je to vděčná a nenáročná rostlina zářivé barvy květu, která však v současné době podléhá konkurenci novějších kříženců, na jejichž vzniku se také podílela. Cibulky se sázejí 10 cm hluboko do výživné hlinité půdy na stanoviště na plném slunci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>