Lilium amabile

Lilium amabile PALIB. Je poměrně nízká lilie, vysoká 50 – 90 cm; mívá 5 – 10 poniklých, intenzivně červených, černě tečkovaných, lesklých, turbanovitých květů, které mají 5 – 6 cm v průměru a nepříjemně páchnou. Kvete v druhé polovině června až v první polovině července. Lodyžní kořeny jsou dosti řídké. Tvoří hojné podzemní pacibulky, zvláště mladší rostliny. Cibulka je bílá, plochá a má ploché šupiny.

Tato lilie je krátkokvětá, velmi dobře se však pěstuje ze semen. Klíčí epigeicky 1), rychle. Semenáče vykvétají třetí rok. Sází se do dobře drénované půdy na slunce nebo do polostínu. Je velmi odolná , mrazuvzdorná, snáší i vápenitou půdu. V přírodě roste volně pouze v Koreji.

Var. lutrům hort., A. M. 19392) je sytě žlutá mutace, která se občas objevuje i spontánně mezi semenáči. Po samosprašní se udržuje žlutá.
L. amabile se hodí do popředí záhonů, zvláště před tmavší pozadí. Kombinace obou barevných forem je velmi hezká a výsadbu oživí. Pro nepříjemný pach a intenzivně barvící pyl se nemá sázet těsně k cestám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>