Cardiocrinum giganteum

Cardiocrinum giganteum (WALL.) MAKINO, A. M. 1934, je nejmohutnější z celého rodu. Vytváří opět přízemní růživi listů, které jsou velmi velké (30 X 40 cm) a mají až půlmetrové řapíky. Na obrovité lodyze vysoké 150 až 350 cm, jejíž průměr ve spodní části dosahuje 6 cm, vyrůstají roztroušené široké listy. Na vrcholku lodyhy bývá až 20 poniklých, úzce trubkovitých květů dlouhých asi 25 cm. jsou smetanově bílé, zvenčí nazelenalé, uvnitř červenavě tečkované a voní. Kvete v červenci až v srpnu. Ze semen (která mají velké blanité osemení) vzchází epigeicky, velmi pozdě (po dvou obdobích chladu). Semenáče vykvétají za 7 – 10 let. Původní rostlina (stejně jako všechny druhy rodu Cardiocrinum monokarpická) po odkvětu hyne a zanechává drobné cibulky, které vykvétají třetí a pátý rok. Cibule je obrovská, průměru až 20 cm, tvořená velkými plochými hnědozelenými šupinami.

Nové šupiny přecházejí přímo v řapíky listů přízemní růžice, staré šupiny mají po odpadnutí listů charakteristicky „uťaté“ špičky. Kořeny jsou dlouhé, jemné a tvoří pod cibulí hustou spleť sahající do značné hloubky. Roste v Indii (v Himajáli) a nepálu, často až ve výši 3000 m, kde je nalézána i na slunci; v nižších polohách roste ve stínu lesa, hlavně kolem potoků.

Var. himalaicum hort. je označení používané občas pro základní typů
Var. yunnanense STEARN je nižší, květy má bez zeleného nádechu a listy spíše široce kopinaté. Roste v Číně.

C. giganteum vyžaduje hlubokou, humózní půdu neobsahující vápník. Pro výsadbu je vhodná směs listovky, rašeliny, drnovky a písku. Cibuli sázíme mělce – nad její špičkou nesmí být více než 1 cm půdy. V létě vyžaduje hojnost vláhy a nejlépe se jí daří tam, kde její kořeny, dlouhé až 1 m, zasahují do podzemní vody. V zimě vyžaduje sucho a vysoku sněhovou přikrývku. Pokud klima těmto nárokům neodpovídá, je nutné ji přikrýt alespoň 40 cm vrstvou listí.

Hodí se do stínu do velkých parků, hlavně před tmavé pozadí, kde působí opravdu impozantně. Pro pěstování ve velkém je u nás nevhodná. Protože se však může roz množovat také dceřinými cibulkami, není její rozmnožování tak dlouhodobé jako ze semen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>