Lilium davidii

Lilium davidii DUCH1) (bar. tab. XVIII/3) je poměrně nízká lilie (vysoká 60 – 150 cm) s pomerančově oranžovými, červenohnědě skvrnitými květy průměru asi 5,5 cm a s rudohnědým pylem. Kvete v červenci. Lodyha je štáhlá, pevná a velmi hustě porostlá úzkými listy. Vytváří velké množství lodyžních kořenů. Cibule je zploštělá, štá´íhlá, tvořená pevně přitisknutými plochými šupinami, které mohou na světle tmavnout až do sytě rudé barvy. Lodyha před vyrašením bloudí, zvláště u mladých rostlin. Na tomto stolonu nasazuje lilie množství pacibulek. Rostlina rovněž tvoří pravidelně mnoho semen, která klíčí epigeicky, rychle a semenáče vykvétají třetí rok po výsevu. V přírodě roste L. davidii na pohorcích v čínské provincii S´-čchuan na poměrně malé ploše.
Rostliny, které se dnes pěstují pod jménem L. davidii, jsou většinou kříženci s její var. willmottiae a je těžké rozhodnout, který z mnoha přechodných typů odpovídá původnímu. Aby se konečně došlo k závěru, bylo rozhodnuto, že se za základní typ budou nadále považovat rostliny, které mají poupata a báze listů porostlé chloupky – ty také bývají nižší a mívají méně květů než var. willmottiae.

Var. unicolor COTTON (syn. L. sutchuenense) je vzrůstná lilie, která postrádá tečkování. Často je stále ještě chybně uváděna v cenících po jménem uvedeným v závorce.
L. davidii byla často křížena s L. dauricum a jejími hybridy, L. leichtlinii var. maximowiczii a l. cernuum. Poslední kříženci byli popsáni u L. cernuum.
Cv. ´Fire King´ (Stooke) , A. M. 1934, je hybrid velmi složitého původu z roku 1933.

Pro zajímavost si můžeme uvést jeho rodokmen:
/(L. bulbiferum ssp. croceum X L. davidii) X L. davidii var. willmottiae/ X /(L. dauricum X L. concolor) X L. bulbiferum ssp. croceum/ (bar. tab. XV/3). Je značně životný, se zářivě oranžově červenými květy obrácenými do stran. Starší rostlina jeich mívá i přes 30. přes své poměrné stáří si tento hybrid stále udržuje své místo mezi konkurencí nových kříženců.

Cv. ´Maxwill´ (dr. Skinner) je údajně kříženec s L. leichtlinii var. maximowiczii. Má tmavou lodyhu vysokou až 200 cm a může mít i 100 spíše drobných oranžových květů.
Cv. L.X scottiae (dr. Skinner) je kříženec s plochými květy jasné oranžové barvy, obrácenými dostraš. Má tmavou lodyhu vysokou asi 70 cm.
Cv. ´Stella Maris´ (van der Zwett) je kříženec s L. pumilum, který má jasně červené turbánky.
cv. ´Viking´ (dr. Palmer) je kříženec L. davidii var. willmottiae s diploidní formou L. tigrinum. Má velké množství oranžových květů, je velmi životný a tvoří pacibulky za listy.

Z dalších kříženců jsou známé hlavně výpěstky I. Prestonové, tzv. „Presto hybridy“, vyšlechtěné na podkladě jejích „Stenographer hybridů“ z roku 1929, a pak hybridy J. de Graaffa, tzv. „Fiesta hybridy“, který pokračoval v kříženích amatéra dr. Abela. V obou případech bylo kromě L. davidii použito i L. amabile včetně jeho žluté formy, L. dauricum a L. maculatum.
„Presto hybridy“obsahují vedle výpěstků s turbanovitými květy i lilie s květy vzpřímenými, miskovitého tvaru.

Z turbanovitých liií, z nichž většina je oranžová, uvádíme:
Cv. ´Edna Kean´ (Prestonová) má do stran obrácené sytě rudé květy a často se používá ppro další křížení.
Z typů s miskovitými vzpřímenými květy vynikají mezi ostatními tyto typy:
Cv. ´Corsair´ (Prestonová) má sytě žluté květy s lehkým červeným přelivem.
Cv. ´Hurricane´ (Prestonová) je jeden ze semenáčů cv. ´Edna Kean´ se zářivě oranžově červenými květy.
J. de Graaff uvedl své „Fiesta hybridy“ na trh jako tři skupiny, z nichž později vybral některé klony:
Cv. ´Citronella Strain´ (de Graaff) je skupina lilií s turbanovitými květy v citrónově žlutých odstínech.
Cv. ´Bronzino Strain´ (de Graaff) je kmen s turbanovitými květy světle okrových („bronzových“) odstínů.
Cv. ´Burgundy Strain´(de Graaff) je kmen s turbanovitými sytě červenými květy.

Všechny uvedené hybridy jsou nenáročné a hosí se pro pěstování v každé zahradě. Sázíme je (stejně jako L. davidii) na slunce nebo do lehkoho polostínu asi 8 cm hluboko do propustné půdy. Většina z nich bloudí a dobře se množí dceřinými pacibulkami, tvořenými na podzemní části lodyhy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>