DSC_0613

Jednoduché pozdní tulipány neboli Cottage tulipány

SKUPINA X – „JEDNODUCHÉ POZDNÍ TULIPÁNY“ NEBOLI „COTTAGE TULIPÁNY“: sem patří všechny odrůdy jednoduchých pozdních tulipánů, které barvou květů nepatří do skupiny „Breeder tulipánů“ nebo tvarem květů do skupiny „Darwin-hybridů“, popřípadě „Liliokvětých tulipánů“. Jde tedy o sběrnou skupinu pro všechny jednoduché pozdní odrůdy, které nebylo možné z jakýchkoli důvodů zařadit jinam.

Odrůdy bílé a krémově:

´Carrara´ (E. H. Krelage & Son, 1912) je vysoký 54 cm. Květ je téměř kulovitý, 6,5 cm dlouhý, 6 cm široký. Okvětní lístky jsou širší (7,5 X 5,7 cm), vnější mírně, vnitřní hluboce vykrojené až střižené. Vnější barva lístků na hřbetě je krémová, na okraji bílá. Ve středu lístků je jemná šedomodrá kresba. Vnitřek květu je krémový. Terč je krémový. Je to dobrá odrůda pro rychlení od poloviny února, jinak výborná pro výsadbu.

´White City´ (v. Tubergen, 1932) (bar. tab. V/3) je vysoký 70 cm. Květ je krásný, protáhle vejčitý, 7,5 cm dlouhý, 5,6 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (9 X 6 cm), vnitřní vykrojené. Barva lístků na hřbetě je krémově bílá, na okrajích bílá. Vnitřek květu je bílý. Terč je nahnědlý. Je to výborná odrůda pro řez a výsadbu.

´Ossi Oswlada´ (J. J. Grullemans & Sons, 1939) je vysoký 58 cm. Květ je široký, rozevřený, 6,6 cm dlouhý, má 7 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široké (8,5 X 7,8 cm), vykrojené. Při rozkvětu je vnější barva lístků krémová s růžovým žíháním, později se střed zbarví na světle růžovou, dolů s přechodem do krémové, s úzkým karmínově červeným lemem. Vnitřek květu je světle růžový (523/2) s červeným žíháním při okraji, uprostřed krémový. Terč je malý a modrý. Je to vhodná odrůda pro řez a výsadbu.

Odrůdy žluté:

´Belle Jaune´ (v. Tubergen, 1932) je vysoký 6á cm. květ je protáhle vejčitý, 8 cm dlouhý, 4,3 cm široký, zvláště u špičky úzký. Okvětní lístky jsou protáhlé (9 X 5,2 cm), vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků, vnitřní barva lístků a nitky jsou sytě žluté. Je to jedna z nejkrásnějších žlutých odrůd této skupiny.

´Golden Harvest´ (Nicolaas Dames) je vysoký 68 cm. Květ je široce vejčitý, 6,5 cm dlouhý, 7 cm široký. Okvětní lístky jsou vejčité (7,5 X 5,4 cm), vnitřní vykrojené. Barva lístků na hřbetě je citrónově žlutá, okraje sytě žluté.

´Ingelesconbe Yellow´ (F. T. Ware, 1906) je vysoký 58 cm. květ je protáhlý, rozevřený, 7 cm dlouhý, 5 cm široký. Okvětní lístky jsou delší (8 X 5,8 cm), vykrojené. Vnější barva lístků je zlatě žlutá (3/1), protkaná červenou. Při rozkvětu je lem jen růžový. Vnitřek květu nad terčem je sírově žlutý, nahoře světlejší, místy protkaný červenými nitkami. Terč je kanárkově žlutý. Je to výborná odrůda pro výsadbu.

´Mrs. John T. Scheepers´ (v. Tubergen, 1930) je vysoký 60 cm. Krásný, obrovský, protáhle vejčitý květ je 9 cm dlouhý a 6 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhlé (11 X 5,6 cm), vykrojené, okraje mají jemně skládané. Vnější barva lístků je citrónově žlutá, dole světlejší. Vnitřek květu je žlutý. Terč je žlutý.

´Mother´s Day´ (E. H. Krelage & Son, 1931) je vysoký 62 cm. Květ je na bázi úzký, nahoře rozevřený, 8,3 cm dlouhý, 8 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhlé (9,5 X 5,5 cm), vnitřní jemně vykrojené, vnější jemně špičaté. Vnější barva lístků je světle žlutá s krémovým okrajem, vnitřek je světle krémový. Terč je krémový. Je to výborná odrůda pro pozdní rychlení.

´Princess Margaret Rose´ (´Inglescombe Yellow´sport, J. Bankert, 1944) je 55 cm vysoký. Květ je protáhle vejčitý, 7,3 cm dlouhý, 4,7 cm široký. Okvětní lístky jsou vejčité (7,2 X 5,3 cm). barva lístků při rozkvětu je žlutá, později se ukáže červený (822) lem a nakonec převládá červená barva. Terč je žlutý.

´Vlammenspel´ (´Inglescombe Yellow´ sport, P. Groot, 1941) je vysoký 50 cm. květ je protáhle vejčitý, nahoře užší, 7 cm dlouhý, 5 cm široký. Okvětní lístky jsou vejčité (7,7 X 5,4 cm), vykrojené. Vnější barva lístků je kanárkově žlutá s karmínově červenými plameny. Vnitřek květu je stejný. Terč je žlutý s jemně zeleným okrajem. Je to výborná odrůda pro řez, méně pro výsadbu, protože barva je dosti variabilní.

´Yellow Emperor´ (v. Tubergen, 1930) je vysoký 58 cm. Květ je štíhlý, 7,8 cm dlouhý, 5,5 cm široký. Okvětní lístky jsou dlouhé (9,5 X 5 cm), vykrojené, jemně vroubkované, místy střižené. Vnější barva lístků v rané=m období kvetení je světle žlutá, později tmavne. Vnitřek květu je citrónově žlutý. Terč je žlutý. Pozdě kvete.

Odrůdy oranžové:

´Beverley´ (v. Tubergen, 1932) je vysoký 64 cm. květ je protáhlý, plátky se mírně vyklánějí, 6,5 cm dlouhý, 4,5 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (7,5 X 4,6 cm), oboje vykrojené, vnější mají malou špičku uprostřed. Vnější barva lístků na hřbetě je porcelánově růžová (620) s fialovějším ojíněním, okraje jsou paprikově červené (715). Vnitřek květu je oranžově červený. Terč je chrómově žlutý, ve středu lístků olivově zelený. Je to odrůda výborná pro řez.

´Grenadier´ (1912) je vysoký 50 cm. květ je kalichovitý, 8,5 cm dlouhý, 9,5 cm široký. Okvětní lístky jsou dlouhé (9 X 5 cm), vnější tupě špičaté, vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je rumělková (18/1), okraje jsou oranžové (014). Vnitřek květu je oranžově šarlatový (717), okraje jsou světlejší. Terč je tmavě žlutý.

´Orange King´ (1903) je vysoký 65 cm. Květ je protáhlý, polorozevřený, 7 cm dlouhý, 8 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (8 X 4,3 cm), jemně vroubkované, vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je cihlově červená (016), dále světle krvavě červená (820(3), lem je rumělkový. Vnitřek květu je oranžově červený, na okraji světlejší. Terč je žlutý.

Odrůdy růžové:

´Chappaqua´ (F. Rijnveld & Sons, 1943) je vysoký 74 cm. květ je úzký, 7,8 cm dlouhý, má 4,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (10 X 6 cm), jemně vroubkované, vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků na hřbetě je třešňově červená, na okraji světle karmínově červená (822/3), na bázi krémová. Vnitřek květu nad terčem je oranžově červený (721), na okraji světlejší. Terč je citrónově žlutý, kulatý, s modrým lemem.

´Mirella´ (P. Bijvoet & Co., 1953) (bar. tab. V/4) je vysoký 69 cm. Květ je protáhlý, 9 cm dlouhý, 7 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (10 X 5,2 cm), vnitřní vykrojené. Vnější barva lístků je fialově růžová (027) se světel růžovým okrajem. Vnitřek květu uprostřed je fialově červený (27), se širokými fialově růžovými okraji. Terč je hvězdicovitý tmavě modrý.

´Northern Queen´ (A. v. d. Berg, 1937) je vysoký 60 cm. Květ je štíhlý, 8 cm dlouhý a 6,5 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité ( 9 X 5,8 cm), oboje vykrojené. Jemně se vyklánějí a jejich okraje jsou sklopené dovnitř. Vnější barva lístků je uprostřed krémová se širokou růžovou kresbou kolem vnějších lístků. Středem jde ještě světle žlutý pruh. Vnitřek květu je uprostřed krémový, an okraji růžový. Terč je malý, hvězdicovitý, žlutý.

´Orchidejka´ (Jiránek, 1961) je vysoký 6é cm. Květ je úzký na bázi, nahoře široký, okvětní lístky se nekryjí. Je 4,5 cm dlouhý a má 11, 5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou protáhlé (9 X 3 cm), od báze až ke špičce stejně široké. Vnější barva lístků je světle karmínová, střed je silně nazelenalý. Vnitřek květu je intenzivnější, špičky a střed lístků jsou nazelenalé. Terč krémový.

´Rosy Wings´ (v. Tubergen, 1944) je vysoký 50 cm. Květ je na bázi úzký, štíhlý, okraje okvětních lístků jsou sklopené dovnitř, v plném květu široce rozevřené. Délka květu je 10 cm, šířka uzavřeného květu 4 cm, rozevřeného květu 12 cm. okvětní lístky jsou dlouhé a úzké (10 X 5,5 cm), zašpičatělé a vroubkované. Vnější barva lístků na hřbetě je jaspisově červená (018/2), na okraji světle červená, okraj je růžový. Vnitřek květu je světle růžový (620), místy ještě světlejší. Terč je krémový. Je to jeden z nejkrásnějších pozdních tulipánů.

´Smiling Queen´ (N. L. A. Rozen, 1938) je vysoký 64 cm. Květ je široce vejčitý, 7 cm dlouhý a 5,5 cm široký. Okvětní lístky jsou vejčité (8,5 X 5,5 cm), oboje vykrojené, místy střižené. Vnější barva lístků na hřbetě je světle karmínově červená, dále karmínová, na okraji světle červená. Vnitřek květu na okraji je kaméliově růžový, nad terčem lososově růžový (0022). Terč je bělavý.

Odrůdy červené:

´Advance´ (v. Tubergen, 1920) je vysoký 70 cm. Květ má mírně vykloněnou horní polovinu, je 8,5 cm dlouhý a stejný v průměru. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité /10 X 6 cm), vykrojené a hladké. Vnější barva lístků na hřbetě je sytě růžová (024/1), na okraji lososově růžová až světle červená. Vnitřek květu je zářivě červený. Terč je tmavě modrý (739/1), při okrajích bělavý. Je to jedna z nejlepších odrůd této třídy, vyšlechtěná křížením T. greigii a T. spathulata. Je výborný pro výsadbu a přirychlování.

´G. W. Leak´ (v. Tubergen, 1931) je vysoký 7é cm. Květ je širší, porozevřený, 8,5 cm dlouhý, má 6,5 cm v průměru. Okvětní lístky jsou souměrné (9 X 6 cm), zašpičatělé. Vnější barva lístků je karmínově červená (822), vnitřní krvavě červená (820). Terč je světle žlutý. Je to výborná odrůda pro výsadbu a pro pozdní rychlení od poloviny února.

´Marjorie Bowen´ (v. Tubergen, 1921) je vysoký 70 cm. Květ je štíhlý, 7,3 cm dlouhý, 4,3 cm široký. Okvětní lístky jsou dlouhé (9,3 X 5,3 cm), mírně vykrojené, jemně vroubkované, vnitřní místy střižené. Vnější barva lístků na hřbetě je kaméliově růžová, ke kraji fialově růžová, okraj je světle růžový. Vnitřek květu na okraji je kaméliově růžový, uprostřed tupě červený. Terč je kobaltově žlutý. Je to výborná odrůda pro řez pro svou velmi neobvyklou sestavu barev.

´Marshal Haig´ (Nicolaas Dames, 1928) je vysoký 73 cm a má silné stonky. Květ je velký, 7,5 cm dlouhý, 8 cm široký. Okvětní lístky jsou oválné (9,3 X 6,7 cm), vnější se mírně vyklánějí. Barva lístků na hřbetě je tmavě karmínová, na okraji rybízově červená (821). Vnitřek květu má stejnou barvu. Terč je citrónově žlutý.

´Renown´ (Segers Bros., 1949) je vysoký 72 cm. Květ je štíhlý, úzký, 8,5 cm dlouhý, 4,8 cm široký. Okvětní lístky jsou protáhle vejčité (10,5 X 6,6 cm), vykrojené. Vnější barva lístků je světle karmínově červená (822/3), vnitřek krvavě červený (820). Terč je chrómově žlutý s modrým lemem. Je to výborná odrůda pro řez, květy udržují úzký tvar až do odkvětu.

Odrůdy fialové:

´Andromeda´ (Jiránek a Omasta, 1966) je vysoký 60 cm. Květ je skoro kulovitý, 6,5 cm dlouhý a má 6 cm v průměru. Okvětní lístky jsou skoro kulaté (8 X 6,3 cm), vnitřní silně vykrojené. Barva okvětních lístků je modrofialová.

´Artist´ (Captein Bros, 1947) je vysoký 35 cm. Květ má vykloněné lístky, je 8,5 cm dlouhý a má 11 cm v průměru. Okvětní lístky jsou dlouhé (10 X 6,5 cm), na okraji zvlněné, jemně vroubkované, vnitřní mírně špičaté. Vnější barva lístků na hřbetě je špinavě zelená v různých odstínech, okraje lososově až fialově růžové. Vnitřek květu uprostřed je zelený, na okraji lososově růžový až okrově žlutý. Terč je zelenožlutý.

´Magier´ (C: V: Hybrida, 1951) (bar. tab. V/6) je vysoký 74 cm. květ je široce vejčitý, 7,3 cm dlouhý, 6,6 cm v průměru. Okvětní lístky jsou široce vejčité (9,3 cm X 7,3 cm), oboje vykrojené. Barva lístků při rozkvětu je bílá s fialovým lemem, později však úplně zfialoví. Vnitřek květu je krémový (podklad) s maceškově fialovou. Terč je krémový.

´Cum Laude´ (bar. tab. V/5) patří také do této skupiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>