Skupina „Oculus-solis“

Jsou to šarlatové tulipány charakteristické pro Střední východ. Od skupin „Gesnerianae“ a „Eichleres“,s kterými má mnoho společných znaků, se liší tím, že pod tenkou slupkou cibule má tlustou vrstvu plsti z chloupků. V suchém klimatu mají druhy této skupiny, pokud zůstanou na jednom místě, na cibulích vrstvy starých slupek a chloupků. Funkce těchto vrstev není známá, zdá se však, že pomáhá chránit cibule před úplným vyschnutím během dlouhé periody vedra a sucha. Mají velkou variabilitu ve vzrůstu. U jednoho extrému je úzký a vzpřímený vzrůst, spodní list je dlouhý, úzký a špičatý, u druhého extrému jsou druhy a 2 poměrně širokými listy. Tato variabilita se objevuje u okvětních lístků, které jsou jednou široké, zakulacené a překrývají se, podruhé jsou úzké a při otevření květů od sebe vzdálené. Typickou barvou u všech druhů je šarlatová s černým terčem ohraničeným žlutým lemem. Terč je velmi variabilní, kulatý nebo podlouhlý, ostře ohraničený nebo paprskovitý (žlutý lem může chybět), olivové barvy, tmavě purpurové až černé, ale někdy i žluté. Barva nitek se obvykle shoduje s barvou terče. Prašníky a pyl jsou žluté nebo fialové. Vyskytují se v Malé Asii, Sýrii, Palestině, na Kavkazu, v Zakavkazsku, Ázerbájdžánu, Iráku a Íránu.

Tulipa oculus-solis ST. AMANS je diploid. III. doba kvetení. Stonek je dlouhý 20 cm a nese jeden dlouhý, vzpřímený spodní list a tři další listy menší. Okvětní lístky jsou uvnitř tmavě šarlatové (20), na hřbetě zeleně a hnědě stínované. Na každém lístku uvnitř je podlouhlá černá skvrna s úzkým žlutým lemem. Skvrny jsou zevně vidět jako žluté. Nitky a prašníky jsou černé, pyl žlutý. Cibule je z jedné strany zploštělá, slupka papírovitá, s tlustou plstí z chloupků. Dělá stolony. Zde popsany druh je známý pod jménem „Červený tulipán z Bologně“, kde roste v okolí města, stejně jako kolem Florencie. Rostliny ze Sýrie a Íránu jsou totožné s touto italskou formou, aniž se však dá dokázat, že jsou původcem evropské formy.

Tulipa praecox TENORE je triploid. III. doba kvetení. Stonek je dlouhý až 50 cm, pigmentovaný a nese vzpřímené lístky; největší list vyráží u země. Vnější okvětní lístky jsou oválné se špičkou, nazpět zahnuté, na hřbetě krémové, na okraji světle červené (20/2). Vnitřní lístky jsou tupě zakulacené a nápadně kratší než vnější. Vnitřní barva květu je tmavě šarlatová (819) se žlutým pruhem uprostřed vnitřních lístků. Terč je tmavě olivový se žlutým (5/1) lemem. Žlutá barva lemu je dobře viditelná i zevně na vnějších lístcích. Nitky a prašníky jsou tmavě olivové nebo černé, pyl žlutý. Pod papírovinou slupkou cibule je tlustá plstnatá vrstva. Dělá dlouhé stolony a v našich klimatických podmínkách se mu daří špatně. Vyskytuje se v severní Itálii.
Často býval zaměňován za T. oculus-solis, ačkoliv se liší i morfologicky. Pozdější výzku ukázal, že se liší i v počtu chromozómů.

Tulipa lanata REGEL je triploid. III. doba kvetení. Stonek je vysoký až 53 cm, vzpřímený. Bazální listy na stopkách jsou poměrně široké, další jsou špičatější. Vnější okvětní lístky jsou špičaté, vnitřní kulatější, se střední rýhou. Vnější barva na hřbetě lístku je oranžová (10/2), na okraji červená, vnitřní barva je šarlatová (71). Terč je černý, hvězdicovitý, se zakulacenými cípy a žlutým lemem. Nitky jsou černé, prašníky tmavě fialové, pyl je žlutý. Cibule je vejčitá, slupka hnědá. Papírovitá, s tlustou plstěnou vrstvou uvnitř. Dělá stolony. Je to velmi krásný druh, který dobře roste a potřebuje stanoviště, kde jeho obrovské květy jsou chráněny před větrem. Vyskytuje se v severozápadním Íránu.

Tulipa hoogiana FEDSCH. je diploid. V. doba kvetení. Stonek je vysoký 30 cm a nese složené listy, ale bez střední rýhy; první list je poměrně širší, další jsou užší a špičaté. Velký květ tvoří nazpět ohnuté okvětní lístky. Vnější lístky jsou dlouhé až 15 cm, kopinaté, vnitřní užší a deltoidovité. Vnější barva na hřbetě okvětních lístků je lososově růžová (620), na okraji červená (719), vnitřek květu je šarlatový (819/1). Terč je tmavě hnědofialový s úzkým žlutým lemem. Špičky terče sahají do poloviny lístku. Nitky jsou tmavě hnědé, na bázi žluté, prašníky černé, pyl je žlutý. Cibule je vejčitá, slupka hnědá, papírovitá, s tlustou plstěnou vrstvou. Je to krásný druh, ale květy nemají tak pěkný tvar jako T. lanata. Vyskytuje se ve Střední Asii.

Tulipa sovietica HALL. je diploid. IV. doba kvetení. Tento druh je často zaměňován s T. hoogiana, je však o třetinu nižší. Vnější okvětní lístky jsou deltoidovité, s dlouhou špičkou, vnitřní kratší, širší a vejčité. Vnější barva je karmínově červená (820/2), na hřbetě lístku s fialovým ojíněním. Vnitřek květu je karmínově červený (820). Terč je černý, s kulatě ukončenými cípy a nemá žlutý lem jako T. hoogiana. Nitky jsou černé, prašníky hnědé, pyl je žlutý. Cibule je vejčitá, slupka hnědá, papírovitá, s tlustou plstěnou vrstvou. Tento druh dobře roste a má zvlášť krásnou barvu. Vyskytuje se ve Střední Asii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>