DSC_0470

Skupina „Kolpakowskianae“

Většina druhů této skupiny je zakrslá a má žluté květy. Jsou známy většinou jen podle popisu Regela a později Vvedenského. Často mají více stonků. Některé mají dlouhé stopky vyrůstající ze stonků při zemi jako u mnoha druhů podrodu Eriostemones. Listy jsou úzké a četné. Hřbet vnějších okvětních lístků má obvykle zelenou nebo červenou kresbu.

Tulipa kolpakowskiana REGEL je diploid. III. doba kvetení. Stonek je pod zemí a nese 1 – 2 květy na stopkách vysokých 16 cm. Listy vyrážejí skoro u země. Květ se rozevírá do ploché hvězdy, okvětní lístky jsou zahnuté nazpět. Vnější lístky jsou kopinaté, vnitřní menší a užší. Vnější barva je čistě žlutý s olivově nazelenalým středem u báze. Nitky jsou žlutozelené, prašníky žluté. Cibule je zakulacená, slupka tlustá, fialově hnědá, s několika krátkými chloupky u báze a na špičce. Je velmi hezký pro skalky, ale špatně se množí. Vyskytuje se v Turkestánu.

Tulipa ostrowskiana REGEL je tetraploid. IV. doba kvetení. Stonek je dlouhý až 25 cm, nese 2 – 4 vzpřímené listy. Květ je kalichovitý. Okvětní lístky jsou špičaté, zahnuté nazpět, vnější deltoidovité, vnitřní vejčité. Vnitřní barva květu je silně variabilní od světle oranžové do rumělkové (13 – 717), vnější barva je růžová (020), okraje světlejší. Terč je rovněž variabilní, někdy čistě žlutý, jindy tmavě zelený se žlutým lemem v různých odstínech. Nitky jsou černoolivové nebo žluté, prašníky žluté až černé. Cibule má tlustou červenohnědou slupku a několik chloupků u báze a na špičce. Tento druh je ve všech částech variabilní. Roste dobře ve skalce na chráněném místě. Vyskytuje se v Turkestánu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>