Skupina „Saxatiles“

Tyto tulipány mají na květech bílý mezofyl a na něm karmínově až purpurově antokyanové barvivo. Až na jednu výjimku jsou to vesměs druhy nízkého vzrůstu, rozšíření hlavně v Íránu, Malé Asii, jižních oblastech Palestiny a na Krétě.

Tulipa humilis HERBERT (bar. tab. VII/3) je diploid. II. doba kvetení. Vzrůst je velmi nízký. Listy jsou na úrovni půdy, úzké, tmavě zelené s purpurovým lemem. Z podzemního stonku vyrůstají 1 – 2 stopky dlouhé 10 cm. Okvětní lístky jsou dlouhé, úzké a špičaté. Vnější lístky jsou na hřbetě skoro bílé s purpurovou (31/2) a uprostřed zelenou, vnitřek květu je světle fialový (633/2), terč citrónově žlutý (4), nitky a pyl pryskyřníkově žluté (5), prašníky světle hnědé. Cibule je vejčitá, slupka žlutá až oranžově hnědá, s krátkými chloupky na bázi a špičce. Ve skalce potřebuje dobře chráněné místo. Vyskytuje se v severozápadní oblasti Íránu.

Tulipa pulchella FENCL, je diploid. III. doba kvetení. Vzrůst je nízký, 2 – 3 listy jsou dlouhé a úzké. Z podzemních stonků vyrůstají 1 – 3 stopky dlouhé 10 cm. Okvětní lístky jsou zahnuté nazpět. Vnější lístky jsou na hřbetě šedé až zelené, vnitřek květu je karmínový s tmavě modrým, bíle lemovaným terčem. Nitky jsou na bázi světlé, nahoře tmavě modré, prašníky tmavě purpurové, 2krát delší než nitky. Pyl je žlutý nebo olivový. Cibule je vejčitá, se světle hnědou pevnou slupkou. Je to choulostivý tulipán, s proto je lépe jej pěstovat pod sklem. Vyskytuje se v Malé Asii.

Tulipa violacea BOISS. et BUHSE je diploid. I. doba kvetení. Vzrůst je nízký, 3 – 5 listů se rozkládá při zemi. Stonek je podzemní, květ stojí na stopce dlouhé 10 cm. Květ je kalichovitý, na slunci se otevírá do hvězdy. Jedna forma je ranější, zevně světle fialově červená (826/3), uvnitř modrofialová (025) s hnědočerveným terčem. Druhá forma kvete později, je světle purpurově fialová (030/1) se žlutým terčem (bar. tab. VII/6). Nitky jsou tmavě fialové, prašníky delší něž nitky, rovněž fialové. Vyskytuje se v severním Íránu a Kurdistánu.

Var. pallida (syn. Var. pulchela alba coerulea oculata TUBERGEN) má větší květ s širšími okvětními lístky. II. doba kvetení. Vnější okvětní lístky jsou na hřbetě bílé s purpurovým a zeleným nádechem, vnitřek květu je bílý s jemným purpurovým nádechem, tmavším u špiček petálů, a s malým modrofialovým terčem. Nitky jsou modrofialové, prašníky tmavě šedé, pyl žlutý. Cibule je vejčitá s pevnou žlutou až načervenalou slupkou a chloupky na špičce cibule. Je vhodný pro skalky, kde se však musí chránit při výkvětu před mrazem.

Tulipa aucheriana BAKER (bar. tab. VII/2) je diploid. IV. doba kvetení. Je to jeden z nejnižších druhů, který vytváří při zemi 2 – 5 listů, jež jsou dlouhé, úzké, poněkud složené, s purpurovým lemem. Podzemní stonek nese 1 – 3 stopky dlouhé 5 cm, s purpurovým nádechem. Květ je urnovitý, otevírá se do ploché hvězdy. Barva na hřbetě okvětních lístků je fialově růžová (027/1) se zelenými žilkami, vnitřek květu je růžově červený (24/2) s velkým krémovým, uprostřed hnědě stínovaným terčem. Nitky jsou žluté, dvakrát tak dlouhé než žluté prašníky, pyl žlutý. Cibule je malá, se světle hnědou slupkou. Dobře roste a hojně kvete. Vyskytuje se v Íránu a Sýrii.

Tulipa cretica BOISS. et HELDR. je diploid. III. doba kvetení. Vzrůst je vzpřímený, 2 – 3 listy jsou poměrně široké a skoro ploché, tmavě zelené se slabě purpurovým okrajem. Stonek nese 1 – 3 krátké, slabé stopky. Vnější okvětní lístky se otevírají, vnitřní zůstávají vzpřímeně. Vnější lístky jsou na hřbetě purpurové se zelenou kresbou, vnitřek květu je bílý, růžově stínovaný. Nitky, prašníky a pyl jsou žluté. Cibule je vejčitá, světle nachová. Vyskytuje se na Krétě.

Tulipa saxatilis SIEBER je triploid. IV. doba kvetení. Vzrůst je vzpřímený, listy dlouhé, širší, ploché, lesklé, zelené. Vzpřímený stonek nese 1 – 3 květy na dlouhých stopkách. Jsou středně velké, vnější okvětní lístky na hřbetě světle fialové, vnitřek je rovněž světle fialový se žlutým terčem. Nitky jsou oranžově žluté, prašníky tmavě fialové nebo hnědé. Pyl je žlutý. Cibule je kulovitá, slupka hnědá, nachově stínovaná, s několika chloupky na bázi a na špičce. Vyskytuje se na Krétě.
Tento krásný druh málo vede a tvoří dlouhé stolony jako T. silvestris. Může se přinutit k hojnějšímu kvetení tím, že se sází na malé plochy, které jsou do hloubky něčím ohraničeny tak, aby se stolony nedostaly přes tuto překážku. Za krátký čas se místo zaplní stolony a rostliny lépe kvetou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>