Skupina „Australes“

Tyto tulipány mají žluté plastidy a barva květů je buď žlutá, nebo hnědá.
Nacházíme je od Střední Asie přes Malou Asii do Portugalska, Maroka i Alžírů. Důležité druhy této skupiny jsou:

Tulipa Australis LINK je diploid. III. Doba kvetení. Květ je 5 cm velký, uvnitř žlutý, bez terče, se zelenou žilkou na vnější straně vnitřních okvětních lístků. Nitky jsou žluté, prašníky a pyl žlutý. Cibule je vejčitá, s pevnou červenohnědou slupkou a s krátkými chloupky ve špičce. Má 3 – 5 úzkých složených listů. Květ je urnovitý a otvírá se na slunci do tvaru hvězdy. Vyskytuje se na neobdělávaných vřesovištích a kopcích kolem severního pobřeží Středozemního moře od Portugalska až k Řecku.

Tulipa celsiana CANDOLLE (syn. T. persica of gardens) je diploid. V. doba kvetení. Od T. Australis se liší hlavně dobou kvetení. Má 1 – 3 květy na krátkých stopkách. Uvnitř jsou citrónově žluté (4/1), na vnější straně s úzkým žlutým lemem, dole hnědočerné. Cibule je kulatá, slupka červenější než u T. australis a bez chloupků. Je vysoký 15 cm a výborný pro skalky. Vyskytuje se v jižním Španělsku a Maroku.

Tulipa urumiensis STAPF je diploid. II. Doba kvetení. Má nízký vzrůst. Listy jsou 2 – 4, složené, stonek je podzemní, s 1 – 3 krátkými stopkami a vzpřímenými urnovitými květy. Uvnitř květu je barva kobaltově žlutá (3), vnějšími okvětními lístky jsou na hřbetě olivově a červeně stínované, s úzkým kobaltově žlutým (3) okrajem. Vnitřní lístky mají 3 zelené rýhy a chloupky na okraji u báze. Nitky jsou žlutozelené, prašníky a pyl slámově žluté (604). Cibule je malá, kulatá, s tmavě hnědou slupkou. Vyskytuje se v severozápadním Íránu.

Tulipa silvestris L. je tetraploid. IV. doba kvetení. Existuje v různých formách, což dokazuje, že jde o více případů autotetraploidie T. australis různého původu. Je 30 cm vysoký, s úzkými listy. Okvětní lístky jsou špičaté, nazpět zahnuté, zbarvené na hřbetě zeleně a červeně. Vnitřní lístky mají zevně 3 zelené rýhy a vnitřní barvu u formy silvestris a u formy silvestris major citrónově žlutou (4), u formy silvestris Tabris kanárkově žlutou (2). Terč a prašníky jsou žluté. Cibule je vejčitá, s pevnou slupkou, na špičce má chomáč chloupků. Vyskytuje se v celé Evropě, Alžíru a v severozápadním Íránu.

Tulipa hageri HELDR. (bar. tab. VII/5) je diploid. Vzrůst má střední. Listy jsou dlouhé, úzké, žlábkovité, tmavě zelené s červeným okrajem. Jedna forma má jen 1 květ, druhá až 4 květy na Dlouhých stopkách. Okvětní lístky jsou tupě zašpičatělé. Vnější okvětní lístky jsou na hřbetě tupě oranžové hnědé – kardinálská červeň (822) a zelené, vnitřní lístky jsou hnědooranžové (018). Barva uvnitř květu se mění od bronzové až skoro v šarlatovou. Terč je variabilní, převážně olivový, často se žlutým lemem. Prašníky a pyl jsou olivové.
Známe ještě další formy: T. hageri f. nitens a T. hageri f. splendens. První forma má květy se širšími okvětními lístky, barvy na hřbetě tupě oranžově hnědé, uvnitř oranžově šarlatové. Mají modrofialový terč a purpurové nitky, prašníky a pyl. Druhá forma má 3 – 5 květů. Okvětní lístky mají na hřbetě žlutozelenou barvu (064), na okraji kardinálskou červeň (822), uvnitř nad terčem orientální červeň (819), okraje jsou světlejší. Cibule je vejčitá, slupka pevná, hnědá, s málo chloupky na bázi. V zahradě potřebuje propustnou půdu s teplou polohou.

Tulipa orphanidea BOISS. je diploid. IV. doba kvetení. Vzrůst má střední až malý, vzpřímený. Listy jsou dlouhé, úzké, složené, tmavě zelené s purpurovým okrajem, tvoří u země růžici. Stonek je z větší části pod zemí a má jednu nebo více stopek. Květ je vzpřímený, na slunci se otvírá do hvězdy. U starších květů se okvětní lístky ohýbají nazpět. Jsou úzké a špičaté. Vnější lístky jsou na hřbetě tupě oranžové hnědé (013) se zelenou a purpurovou, vnitřek má stejnou barvu. Terč je neohraničený, zelený (někdy jsou i bez terče). Nitky a pyl jsou okrově hnědé (u forem bez terče žluté). Cibule je vejčitá, slupka pevná, červenohnědá. Ve skalkách potřebuje teplou a suchou polohu. Vyskytuje se v Řecku.

Tulipa whittalii HALL. Je tetraploid. II. doba kvetení. Vzrůst je vzpřímený, stonek je vysoký 30 cm. Listy má 3 – 4, jsou dlouhé 20 cm, úzké, málo složené. Květ je při rozkvětu zvonkovitý. Vnější barva na hřbetě okvětních lístků je cihlově červená (15), protkaná zelenou, uvnitř je jaspisově červená (715/1). Terč je kulatý, olivově zelený se širokým žlutým lemem. Cibule je kulovitá, slupka pevná, žlutá až červenohnědá. Je velmi vhodná pro skalky. Pochází ze Smyrny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>