Šlechtění

Počet dnes registrovaných zahradních narcisů jde do mnoha tisíc. Největší část novějších je výsledkem velmi složitého procesu křížení jednak botanických narcisů se zahradními odrůdami a jednak vzájemného křížení zahradních odrůd mezi sebou. Rodokmeny jednotlivých odrůd, pokud se dají ještě sledovat, jsou delší než kterékoliv rodokmeny plemenných zvířat. Cílem moderního šlechtění je tvorba nových odrůd s pevným, jakoby koženým okvětím a širokými, dobře se překrývajícími okvětními lístky v čistých a svítících barvách. Dalším cílem je dobrá množitelnost a zlepšení vlastností pro rychlení. Úspěch ce šlechtění lze očekávat jen při záměrném křížení, kdy dokonale známe obě rodičovské rostliny.

Po přenesení pylu z izolované otcovské rostliny na izolovaný květ mateřské rostliny dozraje během vegetace semeno, které se musí ihned zasít. Za 3-4 roky je rostlina schopná kvetení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>