Hrnková kultura

Jako rostliny v hrnkách se často pěstují nižší druhy a hybridy lilií, někdy však i vysoké druhy L. speciosum nebo L. auratum.

Pro sázení jsou nejlepší větší vysoké hrnky (tzv. palmové) průměru 12 až 15 cm a výšky asi 30 cm, kde má lilie dostatek místa pro trvalé kořeny pod cibulí i pro jednoleté kořeny nad cibulí. Při sázení dáme na dno hrnku hrst tlučených cihel, střepů, štěrku nebo hrubého písku, kterou přikryjeme trochou rašeliníku, a vrstvu dobré výživné propustné zeminy, nejlépe smíšené se sekaným rašeliníkem. Pak podržíme cibuli asi 10 cm pod okrajem hrnku, zasypeme trochou zeminy bazální kořeny, dále vrstvou hrubého čistého písku nebo drobného štěrku podsypeme a obsypeme cibuli a doplníme zeminu až asi 3 cm nad cibuli. Větší mezeru mezi úrovní půdy v hrnku a jeho okrajem vyrovnáváme až během růstu lodyhy postupným přisypáváním připravenou zemí, jakmile se objeví lodyžní kořeny.

Rostliny zaléváme sice ne často, ale zato důkladně, aby voda pronikla celou vrstvou země až k bazálním kořenům. Zemina musí být stále mírně vlahá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>