Lilium longiflorum

Lilium longiflorum THBG. (bar. tab. XVII/6) má mnoho různě vysokých (50 – 130 cm) a různě odolných odrůd, které mají vesměs temně zelené kopinaté listy a vetšinou 2 – 5 dlouze nálevkovitých květů. Tyto květy jsou zvenčí čistě bílé a uvnitř mají nevelké žluté hrdlo. Dlouhé prašníky jsou sytě žluté. Květy velmi příjemně voní. Kvete v červenci až v srpnu. Cibule je žlutavá. Vytváří mnoho lodyžních kořenů. Je poměrně krátkokvětá, dobře se však množí dceřinými cibulkami, které často tvoří za listy,a i listovými řízky. Většina rostlin je autosterilní, při křížení s jiným exemplářem (semenáčem) však nasazuje v dlouhých semenících velké množství semen. Vzchází epigeicky, rychle a i vývoj semenáčů je tak rychlý, že ve skleníku často vykvétají dříve než za rok po výsevu. V přírodě roste na korálových ostrůvcích skupina Rjúkjú jižně od Japonska, což vysvětluje, proč snáší vápenitou půdu.

Cv. ´Ace´ se pěstuje masově jako hrnková rostlina v Americe.
Cv. ´Croft´ je velmi nízká lilie, často dorůstá jen 20 cm, a proto se hodí do hrnků.
Cv. ´Estate´ je spíše vhodná por řez, protože je vysoká až 100 cm.
Var. harrisii hort. Je lilie pěstovaná a rychlená v obrovských množstvích na Bermudách pro americké trhy v době velikonočních svátků.
Cv. ´Holands Glory´ A. M. 1948, je největší lilie patřící do druhu L. longiflorum; dorůstá až 150 cm.
Cv. ´Tetraploid ´ (USDA) je tetraploidní výpěstek velmi masivní stavby, který velikostí tuhých květů často působí až nevyváženě; je údajně otužilejší než diploidní typy.

l. longiflorum se kříží s L. formosanum – jako příklad uvádíme:
Cv. ´Formobel´ (JIHI), A. M. 1957, F. C. C. 1963, je robustní rostlina s květy připomínajícími tvarem L. longiflorum.
L. longiflorum je nejlepší lilie pro hrnkovou kulturu a rychlení, dá se však pěstovat i venku ve volné půdě (se zimním krytem) nebo lépe v pařeništích. Pro výsadbu ven používáme hlavně vyšší odrůdy. Cibuli vyssazujeme do propustné vápenité půdy asi 10 cm hluboko. Nejlépe se uplatní na terasách před tmavým pozadím. Největší použití ovšem má pro pěstování v hrnkách, o kterém jsou uvedeny podrobnosti ve stati o liliích (str.).

Tato lilie bohužel velmi snadno podléhá mozaice a není příliš odolná ani proi dalším chorobám. Její abnormálně rychlý vývoj ze semen však tyto nevýhody plně vyvažuje. Pro velkokultury se vyplatí každoroční výsev. V teplejších oblastech naší republiky by se pravděpodobně naly použít některé otužilejší odrůdy pro pěstování v polní kultuře k tržním účelům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>