Lilium Leichtlinii

Lilium Leichtlinii HOOK. Fil. je vyoská 60 – 120 cm a má na zelené lodyze, která před rašením daleko bloudí, jasně zelené úzké listy. Květenství je tvořeno citrónově žlutými, purpurově skvrnitými květy turbanovitého tvaru, které mají 8 – 10 cm v průměru. Kvete s v srpnu. Má bílou, téměř kulovitou cibuli. Ze semen vzchází epigeicky, rychle a vykvétá třetí rok po výsevu. V přírodě se nachází vzácně v Japonsku.

L. leichtlinii je nepochybně albinoidní forma následující variety, která je v celém japonsku daleko více rozšířená:
Var. maximowiczii (REGEL) BAK. je vedená často jako samostatný druh; má malinově oranžové, rudohnědě tečkované květy. Pěstuje se snadněji neý základní typ a je dosti podobná L. tigrinum , od které se liší absencí osních pacibulek a blouděním lodyhy před vyrašením.

Podobnou náhodou, jako u L. pyrenaicum, byla popsána dříve vzácnější barevná forma v tomto případě žlutá, která proto musí být ze systematického hlediska pokládána za typ. Pro pozdní kvetení je L. leichtlinii velmi cenné a bylo použito pro vyšlechtění pozdě kvetoucích hybridů:

Cv. ´Grenadier´ (Kline) je kříženec s L. dauricum a má světel purpurové, kaštanově tečkované, turbanovité kvety.
Cibule L. lechtlinii vysazujeme 10 cm hluboko do čerstvé zeminy s přídavkem listovky a štěrku. Nesnáší vápník a trpí mozaikou a botrytidou. Pro pěstování je vhodnější var. maximowiczii, ačkoliv barevně je přitažlivější základní typ. Pro bloudivý růst lodyhy není vhodné vysazovat cibule na záhonech jednotlivě, ale ve všech skupinách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>