Lilium chalcedonicum

Lilium chalcedonicum L. je vysoká 80 – 120 cm. lodyhou a olistěním se trochu podobá L. candidum a také postrádá lodyžní kořeny. Netvoří však listovou růživi a vykvétá růdými turbanovitými květy velkými 5 – 6 cm. pyl je rudý. Ze semen klíčí epigeicky, pomalu a semenáče vykvétají čtvrtý rok. Cibule je bílá a má masité šupiny.

Var. heldrechii FREYN., A. M. 1931, má větší květy, méně zahnuté než původní typ, jsou světle tomatově červené.
Var. maculatum hort. Má květy černě skvrnité, je světlejší než základní typ.

L. chalcedonicum se kříží s L. candidum, a tak byl vypěstován hybrid:
Cv. L. X testaceum LINDL. (1810) (bar. tab. XIV/4) je tvarově podobná L. chalcedonicum, ale květy mají různé odstíny pastelově meruňkové barvy a oranžově červený pyl. Pěstování je stejné jako u L. chalcedonicum a L. candidum.
L. X testaceum bylo často kříženo jak s L. chalcedonicum, tak s L. candidum. Žádný z mnoha výpěstků, i pojmenovaných a odměněných na výstavách, se však nerozšířil. Vesměs šlo o rostliny málo životné, které dříve nebo později málo vyhynuly.
L. chalcedonicum roste volně v Řecku a pro naše poměry je poměrně choulostivá. Hlavně nesnáší naše deštivé zimy, kdy cibule hnijí. Je také značně náchylná k botrytidě. Cibule sázíme asi 8 cm hluboko do velmi propustné vápenité půdy na plné slunce. Kryt proti zimní vlhkosti a pravidelné postřiky fungicidy jsou nutné. Čím více tepla můžeme této jihoevropské lilii během léta zajistit, tím lépe se jí daří. Pro svou jedinečnou barvu je krásná do skupin spolu s L. X testaceum a L. candidum.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>