Botanické hyacinty

Hyacinthus amethysttinus L. (syn. Brimeura amethystina SALIBS.) je vysoký 25 cm. Listy jsou úzké, čárkov)ité. Květy jsou válcovité, porcelánově modré. Je to jedna j nejkrásnějších, brzy na jaře kvetoucích cibulových rostlin. Kvetet v březnu až dubnu. Existuje i bílá forma. Vyskytuje se v Pyrenejích.

Hyacintu azureus BAK. (syn. Hyacinthella azurea CHOUARD) JE VYSOKÝ 20 CM. Listy jsou široké, čárkovité a člunkovité. Květy má v hustém hroznu; jsou velmi podobné modřenci, ale nejsou zúžené v ústích trubic. Barva je tmavě azurově modrá. Kvete v dubnu až květnu.

Hyacinthus candidans BAK. je synonymem pro Galtonia candidans DECNE – viz. str.

Hyacinthus dalmaticus BAK. (syn. Bellevalia dalmatica LAPEYT) je vysoký 15 cm. Květy má malé až středně velké, v hustých hroznech, světle modré. Kvete v pozdním jaru. Vyskytuje se ve vyšších lesnatých krajinách Jugoslávie.

Hyacinthus orientalis L. je vysoký 30 cm. Na stvolu má asi 15 květů, které jsou od poloviny délky hvězdicovitě otevřené. Kvete v dubnu až květnu. Vyskytuje se ve střední a východní oblasti Středozemního moře.

Var. albulus JORD. S bílým květem pochází z jižní Francie.

Hyacinthus pouzolzii GAY (syn. H. fastigiatus BERTOL., Brimeura fastigiata Salina.) je vysoký 15 cm. je to krásná nízká rostlina s krémově bílými květy. Krátký stvol nese až 7 hvězdicovitě otevřených květů. Podobá se více ladoňce než hyacintu, ale okvětní lístky jsou srostlé do poloviny. Vyskytuje se v pohořích Korsiky a Sardinie.

Hyacinthus romanus L. (syn. Bellevalia romana REHBG.) je vysoký 30 cm. Stvol nese hrozen zelenavě bílých nebo zelenavě žlutých kulatých zvonků, které krásně voní. Vyskytuje se na jihu kolem Středozemního moře.

Tabulka 4

Hyacinty

Druh Výška v cm Barva květu Kvete v měsíci Stanoviště Zimní kryt Použití Poznámka
půda, vápník světlo
Hyacinthus amethystinus 20 Modrá III-IV Hlinitopísčitá Slunce Skalka
Azureus 20 Modrá IV-V Hlinitopísčitá Slunce Skalka
Dalmaticus 15 Světle modrá V Hlinitopísčitá Slunce Slabý kryt Skalka
Orientalis 30 Různá IV-V Hlinitopísčitá Slunce Slabý kryt Skalka
Pouzolzii 15 Krémová IV-V Hlinitopísčitá Slunce Slabý kryt Skalka
Romanus 30 Zelenavě bílá V Hlinitopísčitá Slunce Slabý kryt Skalka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>