Puschkinia

Puschkinia ADAMS. – Puškinie (Liliaceae – liliovité)

Rod dostal název podle ruského chemika, geologa a sběratele rostlin, hraběte A. A. Muschin-Puschkina (zemřel roku 1805)-
Jsou to malé, cibulové květiny, jejichž dva druhy se vyskytují v Malé Asii a v oblasti Kavkazu. Mají malé cibulky (velké asi 2 cm), které jsou kulovité a bílé. Mají šedohnědou lsupku, která později odpadá. Listy jsou široce čárkovité, široké asi 15 mm. Květy mají zvonečkovitý tvar, připomínající ladoňku, barvu světle porcelánově modrou a jsou sestaveny v hustém hroznu na stvolu vysokém 15 cm. Kvetou většinou v březnu až v dubnu.

Druhy a odrůdy

Puschkinia hyacinthoides BAK. je domovem v Malé Asii. Je vysoká až 20 cm, květy má nálevkovité, bělavě modravé, připomínající svým tvarem poněkud hyacint.

Puschkinia scilloides ADAMS. (syn. Adamsia scilloides WILLD.) pochází z Kavkazu. Je vysoká asi 15 cm, květy má sestavené až ve dvanáctivětých hustých hroznech. Jsou velmi světle modré se sytě modrými proužky na vnější straně okvětních lístků. Mají nálevkovitý tvar a průměr 1,5-2 cm. pěstuje se hlavně:

Var. alba ADAMS je bílá.
Var. libanotica BOISS. (bar. tab. XXIV/4) má o něco větší květy a celkově je vzhlednější. Barva květů je světle modrá.
Var. libanotica alba BOOM. Je podobná, květy má však čistě bílé. Obě kvetou v březnu až v dubnu.

Požadavky na stanoviště

Půda má být kyprá, humózní. Na jaře vyžaduje dostatek vláhy, v létě však spíše sucho. Jinak je to rostlina přizpůsobivá a roste celkem dobře ve všech normálních zahradních podmínkách. Snáší i mírný polostín pod listnatýi stromy a keři, tam kde není utlačována jejich kořeny.

Pěstování

Cibulky sázíme na podzim asi 5 cm hluboko. Rostliny jsou dosti odolné a nevyžadují zvláštní ošetřování.

Množení

Puškinie se mohou množit jak postranními cibulkami, tak i semenem. Semeno se musí včas sklidit, protože snadno vypadává, mravenci je pak roznášejí, a tím se rostliny samovolně rozšiřují. Osivi vyséváme ihned po sklizni do mělkých rýh a zakryjeme slabší vrstvou kompostové rašeliny nebo dobrého kompostu. Na jaře se staráme hlavně o dostatečnou stálou vláhu a během vegetace, a tak získáváme větší přírůstky na cibulích. Po dvou letech pěstování jsou zpravidla cibulky ze semen již schopné květu.
Množení vedlejšími cibulkami je velmi snadné a rychlé. Cibulky dobýváme koncem června a pak je uchováváme na chladném a vzdušném místě. Po očištění a vytřídění je vysazujeme do rýh, podobně jako u výsevu. Obyčejně za jednu vegetaci jsou cibulky schopné květu.

Použití

Puškinie sázíme do skalek nebo do skupinek mezi ostatní jarní a předjarní květiny na záhony, popřípadě mezi listnaté stromy a keře. Jsou velmi trvanlivé a není třeba je vyjímat ze země. V příznivých podmínkách se odbře rozrůstají. Jen je třeba opatrnosti při vyhrabávání listí, abychom mělce kořenící cibulky, zvláště mladé rostlinky ze samovolného výsevu, nepoškodili nebo nezničili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>