Ipheion

Ipheion RAF. (Liliaceae – liliovité)

Existuje pouze jediný druh pocházející z Argentiny. Rostlina je vysoký 15 cm. Má hvězdičkovité bílé květy s modravým nádechem, které silně voní.všechny okvětní lístky jsou stejně velké. Na stvolu bývají většinou 1-2 květy, široké 2-3 cm. z nevelké kožovité cibule vyrůstají brzy zjara nejčastěji 3-4 listy, jež jsou úzké, řemínkovité a až 25 cm dlouhé.

Druhy a odrůdy

Ipheion uniflorum RAF. (syn. Brodiaea uniflora ENGL., Triteleia uniflora LINDL., Milla uniflora GRAH.) je 10-20 cm vysoká rostlina. Má světe fialově modré hvězdičkovité květy. Kvete v dunu a v květnu.
Var. violaceum BOOM. Má bílé květy s modrými proužky.

Požadavky na stanoviště

Rostlině se daří na slunci, ale snese i polostín. Je nenáročná a plně mrazuvzdorná. Úspěšně roste a bohatě kvete v normální zahradní půdě, pokud není příliš mokrá.

Pěstování

Cibulky vysazujeme v září a v říjnu 8 cm hluboko. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami je 8-10 cm. Jen ve velmi studených klimatických podmínkách přikryjeme v prvním roce záhon slabší vrstvou rašeliny. V létě pečujeme o to, aby rostliny netrpěly přebytečnou vlhkostí. V červenci až v srpnu cibule každý druhý rok vyjmeme ze země a uchováme v suchu až do nové výsadby.

Množení

Rostlinu množíme pomocí dceřiných cibulek, kterých vytvářejí dostatečné množství. Pěstujeme je oddělené na množitelském záhonku a ošetřujeme je jako tulipány.

Použití

Tato drobná rostlina by neměla chybět v žádné skalce. Trvá to sice dva roky, než vytvoří silný trs, ale potom nás každoročně potěší jak příjemnou vůní, tak elegantním tvarem drobných květů.
Ze stejných důvodů používáme Ipheon také na jarních záhonech mezi ostatními cibulovými květinami. Velmi snadno v trávníku zplaní a vytvoří pěkný podrost před křovinami nebo pod vzrostlými stromy. Vytváří také velmi pěkné lemy kolem cestiček.
Přestože má poměrně krátké stvoly, používá se také k řezu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>