Brodiaea

Brodiaea SM. (Liliaceae – liliovité)

Rod byl pojmenován po skotském botanikovi J. J. Brodie.
Je to u nás dosud velmi málo známá rostlina pocházející ze Severní Ameriky, kde se vyskytuje ve více než 20 druzích. Poněkud se podobá hyacintům. Má drobné vejčité cibule, široké jen asi 2 cm, s delším krkem a 2 až 6 modrozelených řemínkovitých listů, dlouhých 20-30 cm a širokých 5 až 8 mm. Na delším silném stvolu je okolík zvonkovitých až hvězdičkovitých květů širokých asi 2 cm, na slabých stopkách dlouhých asi 10 cm. květy velmi příjemně voní.

Druhy a odrůdy

Brodiaea elegans HOOVER (syn. B. coronaria hort., B. grandiflora hort., Hookeia coronaria SALISB., Triteleia grandiflora LINDL.) je vysoká asi 25-30 cm. na dlouhých stoncích jsou okolíky s mnoha většími fialově modrými květy. Vykvétají v červnu, když již listy odumřely.

Požadavky na stanoviště

Rostliny se vysazují pouze na dobře chráněná a slunná místa. Vyžadují propustnou písčitou zahradní půdu bohatě zásobenou živinami. Nesnesou nadměrnou spodní vláhu, při déle trvajícím vlhku cibule snadno zahnívají.

Pěstování

Cibulky vysazujeme venku v září a v říjnu, 6-8 cm hluboko, na vzdálenost 10 cm. přidáme pod ně trochu písku, aby se zde nedžela spodní voda. Během vegetace potřebují hodně vody. V době tvorby květu jsou vděčné za hnojivou zálivku, nejlépe plným kombinovaným hnojivem ve střední dávce. Po odkvětu již rostliny nezaléváme a necháme je zatáhnout. V srpnu cibule vyndáme ze země, očistíme a uložíme v suchu až do nové výsadby.

Množení

Brodiaea tvoří okolo cibule velké množství drobných korálků, takže její množení je celkem snadné. Můžeme ji však množit i ze semen, která vyséváme na podzim do bedniček nebo do studeného pařeniště. Semeno si podržuje klíčivost 2-3 roky. Při pečlivém ošetřování kvetou rostliny po 2 až 3 letech.

Použití

Brodiaea se hodí zejména k olemování záhonů, do trávníků nebo k řezu. Své místo má také ve skalce. Trvá jí ovšem nejméně 2 roky, než se na stanovišti zabydlí a vytvoří pěkný trs. Můžeme ji pěstovat také jako hrnkovou rostlinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>