Chionodoxa

Houbové choroby

Sklerociová hniloba cibulí (Sclerotium tuliparum)

Ochrana: Na rozdíl od tulipánů je Chionodoxa velmi citlivá na přípravky na bázi pentachlórnitrobenzenu (PCNB), jako je Brassicol apod., které zaručují nejspolehlivější ochranu. K dezinfekci půdy nebo rostlinného materiálu před výsadbou se proto doporučuje uvedené přípravky nahradit 0,5% formalínem nebo 0,25% Germisanem. Ohniska infekce v půdě před výsadbou další (jiné) kultury je možno dezinfikovat Brassicolem (75 g/1 m2).

Černá hniloba (Sclerotinia bulborum)

Živočišní škůdci

Háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci) vytváříí na úpatí listů světleji zbarvená, často lehce naběhlé skvrny a pruhy, kdežto uvnitř cibule jsou oblasti tmavě zbarveného pletiva.

Ochrana: Cibule je nutno nejdříve po dobu 2-4 týdnů po sklizni skladovat v teplotě 20-25,5°C a potom je mořit teplou vodou (4 hodiny při 43,5°C). Materiál se musí dobře usušit a uskladnit v suchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>